Latvijai būs jāierobežo minerālmēslojuma izmantošana lauksaimniecībā

Komentāri
Latvijai būs jāierobežo minerālmēslojuma izmantošana lauksaimniecībā
Foto: F64

Visu šo nedēļu bija dzirdamas atskaņas par Parīzes klimata konferenci. Pēc tās liels prieks valdīja par noslēgto vienošanos, taču tagad var ar vēsu prātu novērtēt, cik reāli tā novedīs pie klimata izmaiņu novēršanas. Kā norāda speciālisti, progress būs atkarīgs no katras valsts pašas atbildības. Savukārt Latvijā šīs nolīgums visvairāk ietekmēs lauksaimnieku darbību.

ANO klimata konferencē Parīzē noslēgtā vienošanās tiek dēvēta par līdz šim nozīmīgāko starptautisko apņemšanos vides jomā. Galvenais mērķis ir nepieļaut globālās temperatūras celšanos vairāk par diviem grādiem. Lai gan tas tiek saukts par ambiciozu, 195 valstis ir paudušas gatavību rīkoties. Tas ir arī labs signāls rūpniekiem.

Situācijā, kad ļoti lēti ir pieejams fosilais kurināmais, nebija tirgus stimula. Vienošanās valstu starpā ir būtisks signāls arī uzņēmumiem sākt domāt par to, kā efektīvāk izmantot resursus un pāriet uz videi draudzīgām tehnoloģijām.

Valstīm ir jāsamazina kaitīgo izmešu daudzums. Tas gan vairāk tiek sagaidīts no turīgajām valstīm, kas piesārņojušas ilgāk. Tāpēc liels panākums ir divu lielāko ekonomiku – Ķīnas un ASV – solījums īstenot šo apņemšanos.

Parīzes nolīgums Latvijai jaunas saistības neuzliek, jo mūsu valsts iekļaujas kopējā ES solījumā, proti, līdz 2030.gadam samazināt emisijas par vismaz 40%. Tiesa gan, lauksaimniekiem būs jādomā, kā ierobežot minerālmēslu izmantošanu, jo tieši šī ir nozare, kur pieaug emisiju daudzums. Būs jāveicina arī efektīvāka automašīnu izmantošana, norāda Ozola.

Ir šī vienošanās, masveidā sāks šo tehnoloģiju izmantošanu, tas nozīmē, ka videi draudzīgākas tehnoloģijas, tai skaitā automašīnas, kļūs lētākas un iedzīvotājiem pieejamākas. Tiesa, tā būs katras valsts pašas atbildība, cik daudz samazināt siltumnīcefekta gāzu izmešus. Ik pēc pieciem gadiem tiks vērtēts progress. Tas, vai šis nolīgums izrādīsies rezultatīvs, ir uz katras valsts pleciem, norāda Pasaules dabas fondā.

Diskutējot un jautājot, vai šī tikšanās ir risinājums, jāsaka, ka tas ir solis uz risinājumu. Manuprāt, tas ir labākais, ko šobrīd pie kā pasaulē valstis spēja nonākt.

Par savu ieguldījumu jau paziņojušas 185 valstis. Šī ir laba vēsts, jo to siltumnīcefekta gāzu emisijas ir vairāk nekā 95% no pasaules kopējiem izmešiem.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl