Latvijā ziedojumus vāc aktīvisti, kas, iespējams, grib atjaunot PSRS

1 komentārs
Latvijā ziedojumus vāc aktīvisti, kas, iespējams, grib atjaunot PSRS
Foto: LETA

Latvijā sākusies humānās palīdzības vākšana ”mierīgajiem” iedzīvotājiem Doņeckas reģionā, un to veic biedrība NOD Baltia, kuras nosaukums līdzinās kādas organizācijas nosaukumam Krievijā, kas vēlas ”atgūt Krievijas suverenitāti”.

Biedrības izplatītajā video, tās pārstāvis, kurš jau iepriekš nonāca Drošības policijas redzeslokā un ticis aizturēts, aicina ziedot medikamentus un citu humāno palīdzību Doņeckas iedzīvotājiem. Tas tiek darīts, izmantojot sirdi plosošus saukļus un akcentējot, ka šī nav politiska organizācija. Tā sola atvērt humānās palīdzības vākšanas punktus Rīgā, Viļņā un Tallinā.

Lūk, fragments no aicinājuma:

Esam par mieru, par to, lai beigtos karš. Mēs esam par to, lai nenogalina bērnus, sievietes un vecīšus. Mēs esam par to, lai varētu izglābt ievainotos un pabarot izsalkušos, nelaimīgos cilvēkus. Mēs esam par draudzību starp visām tautām, esam par Baltijas valstu neatkarību un ietekmi no lielām pasaules organizācijām. Mēs esam par stabilitāti Baltijas valstu iekšienē, lai visi atceras – ka viņi vispirms ir cilvēki, parasta tauta, un tikai tad ir atšķirīgi savās nacionalitātēs, ādas krāsā un acu formā… [..] Tieši tāpēc mūsu organizācija sniegs palīdzību mierīgajiem iedzīvotajiem, kas nonākuši nelaimē.

Lai arī video šīs biedrības pārstāvji pauž, – “mēs neesam politiska kustība”, tās nosaukums liecina par saistību ar organizāciju Krievijā, kas faktiski vēlas atjaunot PSRS. Tāpat video redzams Latvijas, Igaunijas, Lietuvas karogs, kā arī separātistu – Jaunkrievijas – karogs.

“Visiem zināms, ka НОД Krievijā ir radikāļi, kas atbalsta teroristus Donbasā. Savukārt Latvijā dibinātā НОД ir “nekas”. Taču abreviatūru acīmredzami viņi ir izvēlējušies, lai līdzinātos Krievijas НОД,” portālam Skaties.lv pauž kāds ukrainis, kurš iepriekš pats piedalījies Maidan protestos un aktīvi iestājas par Ukrainas neatkarību.

Minētie humānās palīdzības vācēji Rīgā darbojas organizācijā NOD Baltija (НОД Балтия).

Savukārt НОД Krievijā ir atzīta par ekstrēmistu organizāciju, taču tās darbība nav aizliegta, portālam Skaties.lv pauž ukraiņu patriots, kuru satrauc organizācijas ar tādu pašu abreviatūru darbība arī Latvijā.

Organizācija norāda, ka НОД nozīmē Tautas sabiedrības kustība (Народное Общественное Движение), taču НОД ir saīsinājums arī kādai citai organizācijai Krievijā.

НОД Krievijā ir Nacionālo atbrīvotāju kustība (Национально-Освободительное Движение), kuras mājaslapā skaidrots – tā ir ”politiska organizācija, kas darbojas, lai atgūtu Krievijas suverenitāti”. Tāpat paskaidrots, ka pēc šīs organizācijas biedru domām, Krievijas suverenitāte tika zaudēta 1991. gadā. Tādēļ tagad НОД grib atjaunot “Krievijas teritoriālo vienotību”.

Portāls Skaties.lv jau ziņoja, ka pērnā gada septembra sākumā viens no šīs organizācijas aktīvistiem Rīgā tika aizturēts par atbalsta akcijas Austrumukrainas separātistiem rīkošanu.  Jau toreiz viņš LNT Ziņām atzina, ka izmanto Jaunkrievijas karogu, jo “daudzi ziedotāji ir nobažījušies, ka ziedojumi nonāks tiem, kas karo Kijevas pusē”.

Skaties video!