Latvijā vīriešiem arvien biežāk tiek atklāts prostatas vēzis; pieaug arī mirstība

Komentāri

Latvijas ārstus satrauc vīriešu veselības jautājums, proti, arvien biežāk vīriešiem tiek atklāts prostatas vēzis. Onkoloģijas poliklīnikā tā ir trešā biežākā diagnoze. Ārsti ir neizpratnē par veselības politiku, jo vairāk nekā pusē gadījumu vīriešiem, lai tiktu pie urologa, esot jāmaksā pašiem. Tikmēr ierēdņi sola meklēt risinājumus. 

Uroloģijas klīnikā ik dienu ārstējas ap 60 pacientu, un puse no tiem šeit ir ļaundabīgu audzēju dēļ.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pērn prostatas vēzis atklāts 1114 vīriešiem, bet ļaundabīgais audzējs izdzēsis vairāk nekā 400 dzīvību. Ja salīdzina ar situāciju pirms vairāk nekā 10 gadiem, tad skaitļi ir gandrīz dubultojušies.

Vilnis Lietuvietis, Uroloģijas klīnikas vadītājs

Šeit ir būtiska atšķirība starp Latviju un Rietumeiropas valstīm, kur, pieaugot diagnostikai jeb jauniem gadījumiem, tomēr samazinās mirstība. Šeit vietā būtu secinājums, ka tie pasākumi, ko mēs veicam, nodod cerētos panākumus.

Klīnikas vadītājs uzskata, ka arī vīriešiem būtu jāsaņem vēstules ar uzaicinājumu bez maksas pārbaudīt veselību. Savas nezināšanas dēļ šobrīd par vizīti pie ārsta maksā apmēram 60% no visiem pacientiem.

Tikmēr Nacionālais veselības dienests šobrīd neredz iespēju izplatīt šādas vēstules un arī pamatu papildināt bezmaksas izmeklēšanas programmu. Tajā tagad tiek apmaksāti izmeklējumi trīs vēža veidiem.

Māra Āboliņa, Nacionālā veselības dienesta pārstāve

Pasaules Veselības organizācija uzskata, ka nav viennozīmīgu pierādījumu tam, ka regulāra prostatas specifiskā antigēna testēšana, ka tā neuzrāda mirstības samazināšanos no prostatas vēža.

Dienesta ieskatā daudzos gadījumos problēma ir arī pacientu novēlotā vēršanās pie ārstiem. Arī Veselības ministrijā saka, – papildu finansējuma nebūs.

Tikmēr Uroloģijas centrā norāda, – problēma ir arī tajā, ka garo rindu dēļ vīrieši netiek pie mediķiem laikus. Labā ziņa ir tā, ka pēc operācijas pilnīga atveseļošanās ir iespējama.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl