Latvijā vēlas veidot pirmo brīvdabas bērnudārzu

5 komentāri
Latvijā vēlas veidot pirmo brīvdabas bērnudārzu
Publicit;ates foto

Ikdienā redzam, kā cilvēki kopumā par maz laika pavada brīvā dabā, visa veida ekrānos tiek steidzināti, vēloties paspēt būt vairākās vietās vienlaikus – mēs pazaudējam saikni ar dabu un saviem bērniem. Mūsu bērni pazaudē bērnības piedzīvojumu un brīvības garšu pārāk agri, tā norāda projekta projekta “Ronjas skola” veidotāji.

Projekta veidotāji ir ieplānojuši izveidot pirmo brīvdabas bērnudārzu un vēlāk arī skolu lielajiem, kur mācības notiek laukā katru dienu, visu dienu visos laikapstākļos. Bērni iemācīsies, ka nav sliktu laikapstākļu, bet ir jāpaskatās pa logu un jāsaprot, kas šodien velkams mugurā un kā patverties no vēja un lietus.

“Bērni ik dienu tiek modināti agri un pusaizmiguši izrauti caur celies-ģērbies-ēd-taisies rīta rutīnai, vesti uz bērnudārzu vai skolu aizmiguši mašīnā vai ar telefoniem rokās, iestumti telpās, kur dienas lielāko daļu viņiem ir jābūt klusiem, mierīgiem, paklausīgiem un “ērtiem”. Nereti dažādu iemeslu dēļ bērni netiek laukā pa dienu ne bērnudārzā, ne skolā, ne arī mājās. Un reizēm ir jau tik vēls, ka mums vecākiem nav spēka un laika, jo arī pieaugušais ir cilvēks, turklāt, tāpat kā viņu bērni, pavadījuši birojā visu dienu,” skaidro projekta veidotāji.

Izveidotajā brīvdabas bērnudārzā bērni iemācīsies, ka zināšanas nav 40 minūtēs apgūstams likums, ko pēc tam aizmirst, jo ir nākamais mācību priekšmets. Teorija kļūst par praksi tikai tad, kad to iespējams izmēģināt un pielietot. “Eksperimentēt, kļūdīties, atkārtot, atklāt un nonākt pie secinājuma ir absolūti nepieciešams un veselīgs attīstības process, ko šī brīža klasiskā skolas sistēma kultivē kā sliktu īpašību un cenšas kļūdas izskaust, nemeklējot to cēloņus,” min projekta “Ronjas skolas” veidotāji.

Brīvdabas bērnudārzā un skolā bērni dzīvo, atpūšas, ēd, rotaļājas un mācās laukā. Ir iespēja izkustēties un būt saskaņā ar sevi – ir atļauts gulēt zemē, kāpt kokā vai sēdēt šūpuļtīklā. Ir iespēja nodarboties ar to, kam šodien ir iedvesma. Ir iespēja ēst ugunskurā ceptus kartupeļus launagā, ir iespēja atrast dzīvnieku pēdas mežā un izpētīt kā ūdens sasalst spainī dienas laikā. Teorija kļūst dzīva katru dienu!

Kā norāda projekta idejas autori, vecāki novērtēs savu bērnu dienas stāstus pie vakariņu galda, patīkamo nogurumu vakaros, saldo miegu naktīs un prieku bērnu acīs, ik rītu uz skolu dodoties.

Esot dabā mazinās stresa un trauksmes līmenis, palielinās koncentrēšanās spējas un uzmanības noturība, nostiprinās imunitāte un uzlabojas veselība. Cilvēks kopumā jūtas laimīgāks un apmierināts ar dzīvi.

Šeit vari nobalsot, ja domā, ka šim projektam ir jābūt konkursa “Labās gribas uzņēmējs” finālistam.