Latvijā vardarbība pret sievietēm var izmaksāt 442 miljonus eiro gadā, liecina pētījums

2 komentāri
Latvijā vardarbība pret sievietēm var izmaksāt 442 miljonus eiro gadā, liecina pētījums
LETA

Ar partneru vardarbību pret sievietēm saistītās izmaksas Latvijā varētu sasniegt 442 miljonus eiro gadā, atsaucoties uz Eiropas dzimumu līdztiesības institūta (EIGE) datiem, norādīja Labklājības ministrijas (LM) Bērnu un ģimenes politikas departamenta vecākā eksperte Viktorija Boļšakova.

Viņa norādīja, ka EIGE sadarbībā ar Lielbritāniju izstrādāja metodoloģiju, kā rēķināt vardarbības izmaksas. Izmaksās ietilpst tādas pozīcijas kā zaudējumi cietušajai, tostarp ārstēšanas izdevumi, psihoemocionāla stāvokļa pasliktināšanās un citas izmaksas, slogs ekonomikai un darba devējam, tostarp slimības lapas, zaudēta produktivitāte un citi aspekti, kā arī slogs iesaistītajām institūcijām, proti, policijas, mediķu, sociālo dienestu un citu iesaistīto iestāžu noslodze. Turklāt šajās izmaksās neietilpst kaitējums, kas nodarīts bērniem, piebilda Boļšakova.

Tāpat viņa informēja, ka EIGE veiktā pētījuma mērķis ir identificēt un ieteikt atbilstošu metodoloģiju, lai mērītu ar dzimumu saistītas vardarbības un intīmo partneru vardarbības izmaksas 28 Eiropas Savienības (ES) valstīs valstīs. Saskaņā ar pētījuma datiem, intīmo partneru vardarbības izmaksas 28 ES valstīs ir 122 miljardi eiro, bet ar dzimumu saistītas vardarbības pret sievietēm izmaksas ir 225 miljardi eiro.

Kā pausts pētījuma publikācijā, vardarbība pret sievietēm sakņojas sieviešu nevienlīdzīgā stāvoklī sabiedrībā, un tas atspoguļo nelīdzsvaroto sociālās, politiskās un ekonomiskās varas sadalījumu sabiedrībā starp sievietēm un vīriešiem. “Tā ir viens no mūsdienās izplatītākajiem cilvēktiesību pārkāpumiem un diskriminācijas veids, kas sievietēm rada vai var radīt fizisku, seksuālu, psiholoģisku vai ekonomisku kaitējumu vai ciešanas,” teikts publikācijā.

Vienlaikus tur norādīts, ka vardarbība pret sievietēm apdraud sieviešu cieņu un integritāti un rada nopietnu kaitējumu ģimenēm, kopienām un sabiedrībām.

Šī iemesla dēļ šonedēļ norisinājās ES programmas “Tiesības, vienlīdzība un pilsonība” līdzfinansētā projekta “Soli tuvāk: Kopienas vienotā atbilde uz vardarbību pret sievietēm” seminārs mediju pārstāvjiem. Projektu kopā realizē LM, Valsts policija, biedrība “Centrs Marta”, Tieslietu ministrija un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija.

Seminārā “Vardarbība pret sievieti – sabiedrības tiesību un upura tiesību krustugunīs. Mediju loma sabiedrības izpratnes un attieksmes veidošanā” ar mediju pārstāvjiem sarunājās “Centra Marta” pārstāve Gundega Tentere, kā arī citi eksperti, tostarp Eiropas Psihoterapijas asociācijas un Latvijas Psihoterapeitu biedrības sertificēta psihoterapeite Aiga Abožina pastāstīja par sabiedrības mītiem, kas uztur vardarbību pret sievieti, Valsts policijas pārstāve Sigita Pildava runāja par vardarbības atspoguļošanu plašsaziņas līdzekļos, savukārt LM Bērnu un ģimenes politikas departamenta projekta vadītāja Laura Kornete stāstīja par kopienas vienoto atbildi uz vardarbības pret sievieti gadījumiem, kā arī par projektu “Solis tuvāk”.