2 komentāri

Piesārņojuma eksperts, kas veicis analīzes Olaines toksiskajā izgāztuvē, šaubās, ka Latvija paspēs apgūt Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļus Olaines bīstamo atkritumu sanācijai, svētdien vakarā vēstīja raidījums LNT Ziņu TOP 10.

”Teorētiski ir iespējams, ka to varētu izdarīt līdz šā gada beigām, bet, ja pašreizējā brīdī iepirkums vēl nav uzsākts, tad šajā gadījumā es gribētu teikt – diez vai tas būtu iespējams,” atzina Geo Konsultants projektu vadītājs Māris Bremžs.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Fiziskos darbus, viņaprāt, varbūt ir iespējams paveikt pusgada laikā.

ES nauda sešu miljonu apmērā jāapgūst līdz šā gada beigām, bet par sanācijas projektu atbildīgais Valsts vides dienests par to, kurš uzņēmums likvidēs bīstamos atkritumus, domās tikai maijā. Pēc dienesta preses sekretāres Jūlijas Ņikitinas teiktā, tiks sludināts jauns iepirkums, un viņa piekrīt, ka nevar prognozēt, vai kāds uzņēmums nepārsūdzēs tā rezultātus. Pārsūdzības bija iemesls iepriekšējā iepirkuma apturēšanai.

”Ja, iespējams, netiks atrasts veids, kā šo projektu realizēt līdz gada beigām, tad tiks domāts par citiem finansējuma piesaistes veidiem konkrētajai sanācijai,” piebilda Ņikitina.

Tikmēr izgāztuve turpina piesārņot gruntsūdeņus. Tā ir viena no piecām vispiesārņotākajām vietām Latvijā. Olaines ķīmiskās un farmaceitiskās rūpnīcas, ko šobrīd zināmas ar nosaukumiem Biolar un Olainfarm, līdz 80. gadam savus bīstamos toksiskos atkritumus izgāza tuvējā mežā izbetonētajos četros baseinos, bet ķimikālijas tika iepumpētas astoņos pazemes urbumos kilometra dziļumā.

Patlaban viens indes baseins aizbērts, taču trīs vēl ir palikuši. Arī dziļurbumi ir pilni ar indi.

Toksisko baseinu analīze uzrāda sērskābi, svinu, tihloretēnu, īpaši bīstamo piridīnu un virkni citu kaitīgo vielu. Pētījumā konstatēts, ka baseini pēc būtības nav ūdens necaurlaidīgi, līdz ar to ir notikusi gruntsūdeņu piesārņošanās, stāstīja Geo Konsultants pārstāvis Bremžs. Viela pa pazemi virzās uz priekšu arī Mārupes un Ķekavas virzienos ar ātrumu 40 līdz 60 metru gadā.

Olaines novada domes priekšsēdētājs Andris Bergs norādīja, ka piesārņojums vairākas reizes, pat simtiem reižu pārsniedz gruntsūdeņos atļautās normas.

Vaicāts, vai tuvējo māju iedzīvotājiem būtu jāsatraucas, Bremžs gan norāda, ka tad, ja viņi nelieto pārtikā un dzeršanā ūdeni, kas varētu tikt ņemts dziļumā līdz desmit metriem, īpaši nav jāsatraucas.

Patlaban viens no toksiski piesārņotākajiem objektiem ir palicis bez uzraudzības – nav žoga, bet tikai simboliska barjera, un apsarga nav jau ilgu laiku. Nav atrodamas arī brīdinājuma zīmes.

Vides dienests atzīst, ka atstājis šo divu hektāru teritoriju nekontrolētu, jo ”žoga uzstādīšana ir vērtējama kā pagaidu variants un ir finansiāla izšķērdība nodrošināt arī žoga uzraudzību pret nozagšanu, kas arī ir lieki tēriņi”.

”Olaines pilsētā dzīvo 10 000 cilvēku, netālu, četru kilometru attālumā vienkārši pa zemi mētājas inde. Bija iekritusi stirna, un viņa bija kā ar zobiem saēsta,” raidījumam komentēja olainiete un Vides aizsardzības kluba vadītāja Elita Kalniņa.

TOP komentāri

 • Anna
  0 0 0

  Anna

  Noskatoties TV radījumu par Olaines bīstamo atkritumu neapsaimniekošanu, biju šokā. Visa apkārtne piesārņota ar ķīmiskajām vielām, baseini izlauzti un cauri, šī vieta nav iežogota, nab brīdinājuma zīmes par tās bīstamību. Vēl joprojām tiek vesti klāt iepakojumi ar dažādām bīstamām vielām. Par šo bezdarbību un bezkontroli kādam no VARAM vai VVD būtu jāatstāj amats. Ja es būtu VVD ģenerāldirektores Koļegovas vietā, aiz kauna zemē ielīstu un, atpakaļ neatskatoties, atstātu šo ienesīgo darba vietu. Nav jau ko sprediķot - visi šie skati prasās pēc atbildības pavisam citā līmenī. Ja tādas lietas notiek, tad jājautā - ko mēs domājam; uz kurieni ejam; cik liels iz mūsu bezatbildības mērs?
 • Tante
  0 0 0

  Tante

  Kāpēc šie ļaudis var turpināt mierīgi strādāt šajos labi apmeksātos amatos?!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl