Komentāri
Latvija var! Pašmāju uzņēmums iztur milzu konkurenci un veido atzītas muzeju ekspozīcijas pasaulē
Foto: Scanpix

Kāds Latvijas uzņēmums kļuvis par vienu no atzītākajiem muzeju ekspozīciju veidotājiem Azerbaidžānā. Atsevišķi darbi saņēmuši arī Eiropas mēroga apbalvojumus. Pērn uzņēmums pabeidza darbu pie Jaunavas torņa iekārtošanas Baku vecpilsētā. Pasūtījums lielā mērā bija iespējams pēc uzvaras konkursā par tiesībām veidot vēstures liecību muzeju Gobustānā.

Mūsdienās no šiem dabīgajiem akmens krāvumiem Kaspijas jūra redzama vien krietnā attālumā. Savukārt, senatnē tās līmenis bija krietni augstāks un skalojās klinšu pakājē. Pirms aptuveni 70 gadiem pētnieki atklāja, ka šeit mitinājušies azerbaidžāņu senči, turklāt klintīs, joprojām atrodami zīmējumi jeb petroglifi.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Dabas parkā šīs liecības iespējams aplūkot dabā, taču daudz koncentrētākā veidā, vēsture izstāstīta turpat blakus izvietotā ekspozīcijā.

Gobustāna ir maza pilsētiņa, kas atrodas aptuveni 60 kilometru braucienā no Baku. Patiesībā šis ir liels klajums, par ko liecina spēcīgais vējš. Kā pilnīgs pretstats ir šeit pat izveidotais muzejs, kura ekspozīcijas veidotas ar modernākajām 3D tehnoloģijām.

Rīkojumu par muzeja veidošanu izdeva  Azerbaidžānas Kultūras ministrija, sludinot starptautisku konkursu. Pieteicās 11 valstis. Piedāvājumu startēt, kad citi to bija izdarījuši, saņēma arī Jāņa Mitrēvica vadītā DD Studio. Turklāt uzņēmums ne vien piedalījās, bet uzvarēja. Darbs muzejā sākās pirms četriem gadiem, un nobeidzot saņēmis starptautisku atzinību.

Gobustānas muzejs un tā modernā pieeja DD Studio nodrošinājis arī citus pasūtījumus. Vērienīgākais no tiem – Baku Jaunavas torņa pastāvīgās ekspozīcijas izveidi. Līdz ar to DD Studio var nodarbināt vairāk nekā 30 cilvēku lielu komandu, un vārda tiešā nozīmē strādājot uz eksportu.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl