Latvijā var netraucēti maldināt pircējus, tirgojot ūdeni, kam tiek piedēvētas dažādas burvju īpašības

2 komentāri

Veikalu plauktos arvien biežāk atrodami dažādi it kā brīnumainām spējām apveltīti dzeramie ūdeņi. Daži ražotāji apgalvo, ka tieši viņu ūdens pasargās no slimībām.

Valsts gan īsti neuzrauga šādas iespējami negodīgas komercprakses piemērus, tāpēc nevar arī pārliecināties, cik patiesi ir ražotāju apgalvojumi.

Veikalu plauktos arvien biežāk atrodami dažādi brīnumainām spējām apveltīti dzeramie ūdeņi. Vairums no tiem piedēvētajām īpašībām ir pircēju maldināšana, uzskata zinātnieki.

Ūdens, kam tiek piedēvētas sevišķas īpašības, veikalu plauktos netrūkst. Turklāt šāds īpašais ūdens nereti ir par kārtu dārgāks nekā citi. Atbilstoši valdības noteikumiem, dzeramo ūdeni nedrīkst saukt par dabīgu – dabīgs ūdens nedrīkst būt dezinficēts, tikai gāzēts un apstrādāts, mehāniski filtrējot.

Savukārt dzeramais ūdens tiek apstrādāts ar metodēm, kas neiekļaujas “dabīgā ūdens” definīcijā. Neskatoties uz to, vairāki ražotāji savu ražojumu nosauc par dabīgu, piedēvējot tam arī dažādas brīnumainas īpašības. Piemēram, “Ķekavas avota” ražotais jaunības ūdens “AMRITA” aizkavējot novecošanu un pasargājot no ļaundabīgiem audzējiem. “Pārdabiskas” īpašības piedēvētas arī, piemēram, dabīgajam BIO ūdenim “Memory water”.

“Memory water” sevi visai aktīvi reklamē. Īpašā ūdens ieguves vieta ir pazemes avots Daugmalē, kur ražotnē pašlaik notiek remonts, tāpēc to TV3 Ziņām nevar parādīt, bet birojs atrodas Rīgā, Lāčplēša ielā. “Memory water” jeb atmiņas ūdens ir īpašs ar to, ka tiek strukturēts trīs etapos, kā arī ir sertificēts BIO ūdens.

Uzņēmuma dibinātājs Jānis Pļaviņš stāsta, ka ūdens esot strukturēts jeb dzīvs. To pēc iegūšanas pakļauj īpašam procesam, kas it kā liekot ūdens molekulām sastāties labvēlīgā, veselīgākā struktūrā. Tas esot iespējams, pateicoties ūdens atmiņai. Lai gan zinātniski pierādīts, ka ūdenim atmiņas nav, Pļaviņš uzskata pretējo.

Jānis Pļaviņš
“Memory water” dibinātājs

Es varu atsaukties uz profesoru Monteņē, kurš ir Nobela prēmijaslaureāts, kurš ir pētījis ūdeni. Viņš uzskata, ka ūdens ir informācijas nesējs unstrukturētsūdens ir reāla lieta. Ja pat homeopātiju var saukt par brīnumu, tad brīnums jau nav pretrunā dabas likumiem.Brīnumsir pretrunā mūsu izpratnei par dabas likumiem.

Taisnības labad jāsaka, ka pretēji uzskati pastāv arī zinātnieku vidū. Fiziķis Jānis Kleperis, uzskata, ka šāds strukturēts ūdens varot pastāvēt. Pat, ja ūdenim spēja saglabāt savu struktūru ilgst aptuveni pikosekundi jeb sekundes triljono daļu, to varot uzskatīt par stukturētu ūdeni  – esot vien jāiepako pareizajā pudelē.

Kleperis norāda: “Man kā fiziķim tas liekas neiespējami, bet, ja skatās līdz pat pikosekundēm, ūdenim ir struktūras, kas saglabājas īsos laika periodus.”

 

Jana Simanovska
vides inženierzinātņu doktore

Zinātnē nevar gluži atsaukties uz autoritātēm, zinātnē ir noteikta sistēma, kā mēs pārliecināmies, ka tie pierādījumi ir ticami. Tas nozīmē pārbaudītas publikācijas žurnālos. Tas, ka kāds Nobela prēmijas laureāts sāk kaut ko runāt, nenozīmē, ka tas irzinātniskipierādīts.Ja tāda atmiņa pastāvētu, tad viss, kas ir noticis šajā ūdens ceļā, kaut kādā veidā maina šo ūdeni.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) neesot saņēmis pircēju sūdzības par maldinoši reklamētu ūdeni. Arī uzraudzība par to, vai jaunības ūdenim piedēvētās spējas tiešām pastāv, netiek veiktas. Tiesa, pašlaik centrs izvērtē BIO sertifikātu, ar ko, kā vienīgais sertifikāta saņēmējs lepojas “Memory water”.

PTAC pārstāve Santa Zarāne skaidro: “Tā kā to sertifikātu ir piešķīrusi biedrība, kas ir izveidota neilgu laiku pirms sertifikāts piešķirts, vairāk neko komentēt nevaram, tas pašlaik tiek skatīts.”

Centrā gan atzīst, ka atsevišķi ražotāji balansē uz trauslas negodīga mārketinga robežas. Piemēram, apgalvojums ka jaunības ūdens pasargā no ļaundabīgiem audzējiem var tikt uzskatīta par pircēju maldināšanu.

2 komentāri