Latvijā vairs neieved zāles no Ukrainas; tikmēr vietējās maksā divreiz dārgāk

4 komentāri
Latvijā vairs neieved zāles no Ukrainas; tikmēr vietējās maksā divreiz dārgāk
Foto: F64

No Ukrainas Latvijā šobrīd netiek ievesti nekādi medikamenti, kas agrāk mūsu valstī bija plaši izmantoti. Zāļu aģentūrā atzīst, – visām zālēm ir aizvietotāji, tomēr tie ir dārgāki, tostarp arī mūsu valstī ražotie. Kāpēc šobrīd no aptieku plauktiem pazuduši lētie Ukrainas medikamenti un kāpēc līdzvērtīgi Latvijā ražotie medikamenti ir gandrīz trīs reizes dārgāki?

Ukrainā ražots citramons, validols, analgīns, aspirīns, C vitamīns un virkne citu plaši lietotu medikamentu no kara plosītās valsts Latvijā vairs netiek ievesti.

Ražotājs Zāļu aģentūru informējis, ka piegādes pārtrauktas, jo konkrētā rūpnīca atrodas Doņeckas apgabalā. Aģentūra neizslēdz iespēju, ka situācija saistīta ar karadarbību. Lai arī visām zālēm ir aizvietotāji, daudzos gadījumos Ukrainas medikamentu cena bijusi krietni zemāka.

Lēto Ukrainas zāļu pazušana no aptieku plauktiem nevienam vien bijis nepatīkams pārsteigums – to šā gada maija beigās atzina arī vienā no Latvijas aptiekām. No savulaik mūsu valstī pieejamo Ukrainas zāļu saraksta Latvijas ražotāja Olainfarm piedāvājums pārklājas divās medikamentu pozīcijās. Viens no tiem ir citramons, kas salīdzinājumā ar Ukrainas ražojumu ir divas reizes dārgāks.

Tāpat cenu ietekmējot arī darbaspēka izmaksu, nodokļu un valūtas atšķirības. Uzņēmumā norāda, ka uz Ukrainas krīzes rēķina neizjūt būtisku pieprasījuma kāpumu.

Latvijas zāļu ražotājs noliedz, ka nākotnē varētu pārņemt to zāļu ražošanu, kas savulaik tika ievestas no Ukrainas, taču cenu atšķirības jautājumu aicina risināt, attīstot sociālās palīdzības programmas. Tikmēr Zāļu aģentūrā saka – ja zāļu piegāde tiek pārtraukta uz trim gadiem, zāles var vispār izņemt no reģistra.

Skaties video:

4 komentāri