Latvijā uzplaucis peoniju jeb pujeņu kults

2 komentāri
Latvijā uzplaucis peoniju jeb pujeņu kults
LETA

Vēl nesen tās tika uzskatītas par vecmodīgām puķēm, jo bija atrodamas teju vai katrā vecmāmiņas dārzā, toties tagad peonijas popularitāte ir atdzimusi un tās kļuvušas par ļoti pieprasītiem ziediem.

Peonija ir ļoti sena puķe. Tā vienā vietā var augt ilgi – vairākus desmitus gadus. Šo eleganto ziedu dzimtene ir Ķīna, tie savvaļā aug daudzās valstīs, arī kalnos četru kilometru augstumā. Taču pie mums, Latvijā, peonijas tiek audzētas jau apmēram 200 gadu.

Foto

Dažkārt cilvēki pat kāzu datumu speciāli izvēloties to ziedēšanas laikā. Tikmēr peoniju audzētāji nereti nespējot apmierināt strauji augošo pieprasījumu.

Peoniju selekcionārs un audzētājs Jānis Dukaļskis stāsta, ka modē šobrīd ir dažādas pujeņu šķirnes – gan ar pildītiem ziediem, gan nepildītiem. Viss ir atkarīgs no puķumīļu gaumes. Jānis selekcionējis 200 peoniju šķirnes. Izdomāt tām vārdus neesot viegli.

Jānis Dukaļsiks, peoniju selekcionārs un audzētājs:
Tas nav nemaz tik vienkārši. Vārdam jābūt skanīgam, lai tas būtu uz visu mūžu. Lai kaut ko izsaka.

Par patlaban valdošo sakāpināto interesi selekcionārs ir gan priecīgs, gan norūpējies – gan stādus, gan pašus ziedus puķumīļi izķer ļoti ātri. Vēl pirms 20 gadiem pujenes nevienam nebija vajadzīgas.

Šo ziedu uzvaras gājienu floristi skaidro ar to, ka peonija vienmēr ir uzskatīta par vienkāršu lauku puķi, bet tieši tagad viss, kas ekoloģisks un nāk no laukiem, šķiet ļoti stilīgs un skaists.

Video

2 komentāri