Latvija uzņēmusi 65% no plānā paredzētā bēgļu skaita; sankciju nebūs

3 komentāri

Šajās dienās noslēdzas divu gadu periods, kurā Latvijai, solidarizējoties ar pārējām Eiropas Savienības (ES) valstīm, bija jāuzņem 531 bēglis.

Kvota izpildīta tikai par 65%, tomēr Eiropas sankcijas mums nedraud. Tikmēr nevalstiskās organizācijas tikko spēj tikt galā ar milzīgo iebraucēju skaitu, kas vēlas konsultēties par dzīvi Latvijā. Palīdzību meklē kā bēgļi, tā pārtikuši iebraucēji, kas šeit iegādājušies īpašumus.

Nevalstiskās organizācijas “Patvērums Drošā māja” telpās valda pamatīga rosība.

Sandra Zalcmane
“Patvērums Drošā māja” vadītāja

Cilvēki atbrauc uz Latviju, vēlas gan strādāt, gan veidot biznesu. Bērnu nodarbināšana, ārvalstu studenti interesējas, kur brīvo laiku pavadīt, cik saturīgi, kurās skolās viņi var iesaistīties. No juridiskiem, līdz sociāliem jautājumiem.

Kopumā bezmaksas konsultācijas sniegtas personām no 75 valstīm, visbiežāk no Krievijas, Sīrijas, Ukrainas. Centrā ir pieejamas arī psihologa konsultācijas, – līdz šim klienti tās izmantojuši 81 reizi.

Septembrī aprit divu gadu termiņš, kurā Latvijai vajadzēja uzņemt 531  patvēruma meklētāju. Līdz šim uzņemti 346 cilvēki, tātad kvota izpildīta nepietiekami – par 65%. Iekšlietu ministrijā uzsver, ka sankcijas par saistību neizpildīšanu Latvijai nedraud. Uz kopējā fona Latvija bēgļu uzņemšanā ir teju pirmrindniece, jo citas valstis bēgļus uzņem daudz gausāk.

Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs

Latvija šajā ziņā savu kvotu pildījusi labi, virzienā uz Grieķiju, tur bijusi laba sadarbība, iespēja atvest to profilu, par ko esam vienojušies. Attiecībā uz Itāliju – tas ir izaicinājums katrai dalībvalstij, ņemot vērā, ka šīs ir personas bez dokumentiem, vai tādām kultūras īpatnībām, kur mums būtu problēmas nodrošināt pakalpojumus.

Turklāt divu gadu gaitā pamatīgi mainījusies ģeopolitiskā situācija – sīriešu vietā bēgļu topa augšgalā ir Āfrikas valstis, kurās notiek militārie konflikti. Itālijas nometnēs ir, galvenokārt, Nigērijas, Gvinejas un Bangladešas bēgļi.

Absolūti lielākā daļa patvērumu saņēmušo ārvalstnieku Latviju pametuši. Ministrijā uzsver, ka valsts iestādes nav tiesīgas ierobežot patvēruma meklētāju pārvietošanās brīvību, tādēļ arī nav iespējams precīzi pateikt, cik daudz bēgļu pašlaik mitinās Latvijā. Aktīvi uz saliedēšanās un atbalsta pasākumiem no dodas vien 15 cilvēku, proti, 1/35 daļa sākotnēji atvesto bēgļu.

3 komentāri