Latvijā uz ielām aizvien biežāk redzami sarkani kanalizācijas vāki – ko tie nozīmē?

2 komentāri

Daudzu Latvijas pilsētu un pagastu ielās arvien biežāk redzamas sarkanas lūkas. Vairums iedzīvotāju var tikai minēt, kāpēc lūku vāki ir nokrāsoti.

LNT raidījuma “900 sekundes”, interesējoties par sarkano vāku izcelsmi, noskaidroja, ka īpaši atzīmētajās lūkās atrodas ugunsdzēsēju hidranti nevis kanalizācija.

No LNT uzrunātajiem autovadītājiem neviens nezināja teikt, ka zem sarkanajiem vākiem ir ugunsdzēsēju hidranti. Taču auto un arī moto vadītāji pārsvarā bija atjautīgi un secināja, ka labāk no sarkanajiem vākiem turēties pa gabalu un nenobloķēt tos.

Hidrantu vāki ir nokrāsoti sarkani, lai glābēji, dzēšot ugunsgrēku, iespējami ātrāk varētu atrast ūdens ņemšanas vietu. Tāpēc sarkanos vākus nevajadzētu nobloķēt.

Ceļu satiksmes noteikumi sodu par stāvēšanu uz hidranta sarkanā vāka neparedz. Taču ne jau naudas sods ir tas, kam vajadzētu likt aizdomāties, ugunsdzēsēji aicina padomāt par to, ka brīvs hidrants var izšķirt dzīvības un nāves jautājumu.

Dzintars Lagzdiņš
VUGD ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes priekšnieks

Novietojot automašīnas, paskatieties, jo neizslēdzu tādu gadījumu, – varbūt jūsu pašu mājā deg dzīvoklis, kas jūs varētu apdraudēt.

Arvien biežāk redzami ne tikai sarkani lūku vāki, bet arī citās krāsās. Piemēram zils vāks nozīmē, ka zem tā ir dzeramais ūdens, bet zem dzelteniem ir gāzes vadi.

Ugunsnelaimes laikā tiešām ne pat minūtes, bet sekundes var šķirt no traģēdijas, tāpēc sarkanos vākus aicina atstāt brīvi pieejamus.