Latvija un Baltija saņem ļoti gaidītu NATO sabiedroto sūtījumu. Kā tas ietekmēs drošību šeit?

Komentāri
Latvija un Baltija saņem ļoti gaidītu NATO sabiedroto sūtījumu. Kā tas ietekmēs drošību šeit?
Foto: LETA

Šonedēļ Latvija un pārējas Baltijas valstis saņēma ļoti gaidītu sabiedroto solījumu, uz pastāvīgu klātbūtni reģionā izvietot alianses militāras vienības. To, gatavojoties Varšavas sammitam, vakara pauda alianses ārlietu ministri. Militārie un ārpolitikas ekspertu atzīst, ka pēdējos divos gados NATO attieksme pret drošības situācija reģionā ir kardināli mainījusies. Vienlaikus tiek norādīts, ka būs ļoti svarīgi, cik liela militāra klātbūtne, šeit tiks izvietota.

Pirms diviem gadiem Krimas okupācijas laikā, par NATO klātbūtni Baltijā liecināja vien pāris militārās lidmašīnas, kas, svētkos pacēlās no Šauļu bāzes. Kā atminas atvaļinātais brigādes ģenerālis Gundars Ābols, pirms Ukrainas runāt ar ASV un Vācijas kolēģiem par viņu karaspēka izvietošanu tuvu Krievijas robežai, tika uzskatīts par slikto toni.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ārpolitikas eksperti piekrīt, ģeopolitiskā situācija ir mainījusies un to apstiprina šonedēļ NATO ārlietu ministru dotais solījums par pastāvīgu militāru vienību izvietošanu Baltijā.

Militaristi gan saglabā piesardzību. Savulaik ASV solīja Polijā un Čehija izvietot pretgaisa aizsardzības sistēmas, taču Baltajā namā mainījās politiska vadība un lēmums tika atcelts. Šobrīd lielākie jautājumi ir vai klātbūtne Baltijas valstis būs adekvāta. Ar 700 vīru lielu bataljonu izvietošanu esot par maz, lai dotu pretsvaru Krievijas divīzijām. Adekvāta atbilde būtu pa brigādei katra no Baltijas valstīm.

Daudzi uzdod jautājums vai militāristu klātbūtne Latvijā, nenozīmē lielāku apdraudējumu nevis drošību. Sprūds piekrīt, rīki, ka mums uzbrūk, palielinās, taču pāradot vājumu, zaudēt var daudz vairāk.

Galīgo lēmumu par militāro vienību skaitu un bruņojumu, ko paredzēts izvietot Baltija un Polijā pieņems Varšavas samitā vasarā.

Lasi vēl