Latvijā straujākais skolēnu skaita pieaugums krievu skolās, lauki turpina izmirt

Komentāri

Par to, ka situācija daudzos Latvijas reģionos ir bēdīga, liecina arī jaunākā statistika par audzēkņu skaitu Latvijas skolās. Šie dati rāda, ka turpinās lauku reģionu izmiršana. Tāpat ir skaidrs, ka nākotnē nāksies slēgt daudzas mācību iestādes, kurās jau tagad mācās niecīgs skaits bērnu.

Toties pamatīgs pieplūdums ir Pierīgas pamatskolās. Apkopotie dati par Latviju gan rāda, ka šajā mācību gadā kopējais skolēnu skaits ir krities.

Šogad pēc skolēnu skaita lielākās Latvijā izrādījušās krievu skolas – topa augšgalā ir Rīgas Klasiskā ģimnāzija un Zolitūdes ģimnāzija.

Trešajā vietā atrodas Ādažu vidusskola – zīmīgi, ka tieši Pierīgas skolās ir vislielākais pamatskolnieku skaits, un tas skaidri parāda tendenci, ka Rīgā strādājošās jaunās latviešu ģimenes masveidā pārceļas uz Pierīgu.

Visvairāk krievu vecāki savus bērnus sūtījuši uz Romāna Alijeva Rīgas Klasisko vidusskolu, kurā mācības notiek bilingvāli. Direktors aicina izkāpt no latviešu-krievu valodas rāmja, skolēniem liekot pavērt zināšanu apvāršņus vēl plašāk.

Romāns Alijevs
RĪGAS KLASISKĀS ĢIMNĀZIJAS DIREKTORS

Es uzskatu, ka jāizmanto svešvalodas – mums ir sadarbība ar “British Council” skolu un Gētes institūtu un skolu, un mēs aktīvi piedāvājam pedagogiem izmantot valodas satura integrācijas metodes. Ja bērns mācās angļu, vācu, franču valodu, viņam jābūt iespējai to izmantot un mācīties!

Kamēr Rīgā runā par franču un vācu valodas spodrināšanu, lauku skolās ir runa par izdzīvošanu. Piemēram, Jumpravas vidusskolā šogad mācās seši bērni. Istras, Lielupes, Strenču, Irlavas vidusskolās – katrā septiņi.

Šogad nedaudz samazinājies mazo skolu skaits, kurās skolēnu skaits ir mazāks par 70. Pērn tādas bija 141, šogad 138. Jautājums – cik lietderīgi ir tērēt nodokļu maksātāju naudu, faktiski ekskluzīvās, bet patiesībā bezcerīgās mācību iestādēs?

IZM gan nesteidz solīt skolu slēgšanu. Katra situācija esot unikāla un sarežģīta.

Kopumā šajā mācību gadā skolēnu skaits ir 215 109, par 43 mazāks nekā pērn. Pamatskolēnu skaits audzis, vidusskolēnu – ar katru gadu sarūk.

Izglītības ministrija secina, ka kopējās skolēnu skaita izmaiņas atbilst demogrāfiskajām tendencēm valstī, kas ir ar pamatīga mīnusa zīmi, un tuvākajā nākotnē nekādi uzlabojumi nav gaidāmi.

Lasi vēl