Latvija stiprinās savas austrumu robežas

Komentāri
Latvija stiprinās savas austrumu robežas
Latvijas - Krievijas valsts robeža. (Foto: LETA)

Latvijas austrumu robeža ir NATO un Eiropas Savienības ārējais priekšpostenis un par tās drošību bažas ne vienu reizi vien paudusi rietumvalstu prese. Tagad pie robežas stiprināšanas ar jaunu skubu ķērušās pašmāju amatpersonas – robežsargus apgādās ar jauniem ieročiem, izcirtīs pierobežas zonu un atpirks pierobežas zemi no privātīpašniekiem.

Amatpersonas uzstāj, ka valsts austrumu robeža esot droša un zaļos cilvēciņus Latgalē ar atplēstām rokām neviens gluži negaida. Rēzeknē sastaptie cilvēki uzstāj, ka Latgalē karu vai dumpi neviens nevēlas. Vai kāds to nemēģinās provocēt, gan drošības nav.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Nikolajs:”Mēs taču te visi esam lojāli cilvēki. Pareizi? Normāli, civilizēti. Pie mums, manuprāt, nekas tāds nevar un nedrīkst būt,” uzskata Nikolajs, Rēzeknes iedzīvotājs.

Savukārt Rēzeknes iedzīvotāja Linda norāda: ”Ja mēs būsim attapīgi, tad varbūt arī nenotiks kaut kas tāds, kā tagad notiek Ukrainā.” Bet pārvaicāta – vai ir tāda sajūta, ka varētu notikt, ja (Ukrainas konflikts – red.), viņa neizlsēdz šādu iesspēju.

Rēzeknes augstskola ir vienīgā Latvijā, kurā apmāca robežsargus un katru gadu to pabeidz vairāki desmiti topošo virsnieku. Arvien nedrošākā starptautiskā situācija likusi amatpersonām atcerēties, ka kara gadījumā robežsardze iekļaujas armijas sastāvā. Tādēļ jāparūpējas, lai robežsargi spētu karot.

Aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis:
Vienādu ieroču sistēmu izmantošanu gan robežsardzē gan NBS, tātad tas ir gan NATO standartiem atbilstoši ieroči, apkope, apmācība. Mēs plānojam, ka mēs pakāpeniski robežsargus apgādāsim ar šiem ieročiem.

Robežsardzes pārapbruņošana gan visticamāk izmaksātu miljonus. Bez tā, aizsardzības ministrija grib palielināt karavīru skaitu par 2000, uz mācībām izsaukt rezervistus, palielināt arī zemessargu skaitu un uzlabot viņu bruņojumu. Iecerētas arī kopīgas armijas un robežsargu mācības, bet viens no vērienīgākajiem līdz šim neizdarītajiem darbiem ir 12 metru robežjoslas sakopšana. Gar visu austrumu robežu jāizcērt koki un krūmi, kā arī jāuzstāda kustības sensori. Lai to varētu izdarīt dažviet arī jāatpērk zeme no privātīpašniekiem. Iekšlietu ministrija jau gatavo attiecīgo lēmumu. Tikmēr robežsardzes priekšnieks norāda, ka ne jau zaļā robeža ir lielākais militārā riska faktors.

”Ja mēs velkam paralēles ar Ukrainas notikumiem, mēs visi zinām, ka šie zaļie cilvēciņi neparādījās Ukrainā nelikumīgi nakts tumsā pārvietojoties pāri robežai sākotnējā periodā. Jo ir jāņem vērā, ka Ukrainai un Krievijai bija bezvīzu režīms, tie cilvēki varēja iebraukt brīvi legāli, un pēc tam jau veikt kaut kādas darbības,” skaidro Robežsardzes priekšnieks Normunds Garbars.

Latvijai bezvīzu režīma ar Krieviju nav un cilvēkus, kas nakts aizsegā šķērso robežu arī tagad var aizturēt. Kaut arī amatpersonu plāni ir vērienīgi un to īstenošana izmaksātu miljonus, precīzie tēriņi vēl tikai tiek rēķināti. Vai tie tiks īstenoti, būs atkarīgs no valdības un Saeimas.

Lasi vēl