Latvija saņēmusi pirmās 1200 ražotāja “Moderna” vakcīnas pret Covid-19

0 Komentāru

Otrdien, 12.janvārī, Latvija saņēmusi pirmās 1200 ražotāja “Moderna” vakcīnas pret Covid-19, pavēstīja Nacionālā veselības dienesta pārstāve Anna Karolīna Šaule.

Pēc rūpīgas drošuma pārbaudes, šis medikaments Eiropas Savienībā tika apstiprināts pagājušonedēļ. Pirmā krava ar “Moderna” vakcīnām Rīgā nonāca plkst.17.28.

Lasi vēl: Pavļuts no marta Latvijā sola sasniegt 100 000 cilvēku vakcinēšanu nedēļā

Šovakar piegādātajā pirmajā “Moderna” vakcīnu kravā ir 1200 devu. Turpmākajās nedēļās atvestais pārējais vakcīnu apmērs būs atkarīgs no ražotāja jaudas, taču Latvijai kopumā paredzētas 336 500 “Moderna” vakcīnu devu. Tā kā katram vajadzīgas divas potes ar 28 dienu intervālu, tad ar “Moderna” varēs potēt 168 000 cilvēkus.

Atšķirībā no “Biontech”/”Pfizer” vakcīnas, kas vajadzīga dziļā sasaldēšana mīnus 70 grādos, ar “Moderna” vakcīnām ir vienkāršāka loģistika. Ilgstošā uzglabāšana mīnus 20 grādos, bet pēc pakas atvēršanas vakcīnas var 30 dienas turēt temperatūrā no plus 2 līdz plus 8 grādiem. Un šādi apstākļi neprasa speciālu aprīkojumu vakcinācijas kabinetos, bet gan parastu ledusskapi. “Moderna” vakcīna ir paredzēta Covid-19 infekcijas novēršanai personām vecumā no 18 gadiem.

Par ražotāja “Moderna” Covid-19 vakcīnu nogādāšanu līdz Latvijai un tālāku loģistiku valstī atbildīgā privātā uzņēmuma SIA “Vakcīna” pārstāvis Jānis Matulis

“Šis atvieglo kā uzglabāšanu, tā arī transportēšanu. (..) Ja spējam to 30 dienas uzglabāt no plus 2 līdz plus 8 grādiem, tas nozīmē, ka mēs ļoti samazināsim šo vakcīnu aiziešanu bojā.”

Otrdien atvestās “Moderna” vakcīnas jau rīt, 13.janvārī, tiks vestas uz vakcinācijas kabinetiem, stāsta Slimību profilakses un kontroles centrā. Tās saņems mediķi. Eiropas Zāļu aģentūra atzinusi “Moderna” vakcīnas par drošām un 94% efektīvām. Imunizācijas valsts padomes vadītāja vēlreiz uzsver, ka līdzīgi kā “Biontech”/”Pfizer”, arī ‘Moderna” vakcīna neiejaucas cilvēka DNS un nerada tajā izmaiņas.

Ziņu aģentūras LETA arhīvs liecina, ka ražotāja “Moderna” vakcīnu pret Covid-19 uzglabāšanu un loģistiku Latvijā būs atbildīgs uzņēmums SIA “Vakcīna”.

“Vakcīna” pārstāvis Jānis Matulis iepriekš apliecināja, ka otrdien paredzēts saņemt “Moderna” pirmo kravu. Uz tās izvadāšanas brīdi “Vakcīna” būs saņēmusi arī Slimību profilakses un kontroles centra norādes par vakcīnu izvadāšanu uz konkrētiem vakcinācijas kabinetiem, viņš skaidroja.

Otrdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē Veselības ministrijas (VM) parlamentārais sekretārs Ilmārs Dūrītis (AP) atklāja, ka nākamo “Moderna” kravu 2000 devu apmērā plānots saņemt 25.janvārī, tomēr, vadoties pēc deputāta komisijai sniegtās informācijas, šī piegāde vēl nav apstiprināta.

Arī tālākā 5000 “Moderna” vakcīnu piegāde pagaidām nav apstiprināta, tomēr to paredzēts saņemt 8.februārī. Tikmēr februāra otrajā pusē – 22.februārī – plānots saņemt 16 000 “Moderna” devu. Arī šī piegāde vēl nav apstiprināta.

Savukārt “AstraZeneca” vakcīnu, kas vēl nav apstiprināta lietošanai Eiropas Savienībā, paredzēts saņemt februārī. Ja reģistrācija noslēgsies janvārī, kā to paredz VM, tad jau gada otrajā mēnesī būtu iespējams saņemt 127 187 šīs vakcīnas devu.

Latvija līdz šim saņēmusi kopumā 31 455 vakcīnu devu – 30 255 farmācijas uzņēmuma “Pfizer” un “BioNTech” ražotās vakcīnas un 1200 “Moderna” vakcīnu devas.

0 Komentāru