Latvijā samazinās pundurcūku skaits

1 komentārs
Latvijā samazinās pundurcūku skaits

Cūkas gads cūkām nesola neko labu. Šo dzīvnieku skaits Latvijā strauji sarūk. Pakāpeniski arī samazinās mode pēc dekoratīvajām cūkām, kuras kādreiz bija visai populāri mīļdzīvnieki.

LNT Ziņas viesojās pie Vjetnamas pendurcūkas Venjamina un viņa saimnieces Viktorijas Kosenko.

Saimniece viņu mīl ļoti, tomēr atzīst, – lai arī mīļdzīvnieks, cūka nav nekāds kaķis vai suns. Venjamins ir gudrs, ar humora izjūtu, bet vienlaikus ļoti aizdomīgs un mēdz arī izrādīt raksturu. Ar kaķi pundurcūka draudzējās, bet suni – ignorē. Venjaminam patīk lielas bumbas, un riebjas pavadiņš. Tas gan tiek likts reti – tikai ejot pie veterinār ārsta vakcinēties.

“Viņš īstenībā paklausīgs. Viņš nekad neskrien prom, un drīzāk viņš skries pie saimnieka, nevis no saimnieka,” saka Viktorija.

Viņa cer, ka cūkas gadā Venjamins nesīs viņas ģimenei laimi. Bet Latvijā kopumā šādu mīļdzīvnieku skaits strauji samazinās.

Pašam cūkām cūkas gads diemžēl nesola neko labu. Gandrīz visā Latvijā plosās Āfrikas cūku mēris. Visstraujāk infekcija  izplatās meža cūku vidu. Āfrikas cūku mēris jau skāris 80 līdz 85% Latvijas teritorijas. Dažas no mēra brīvas teritorijas palikušas vien pie jūras Liepājas pusē.

Edvīns Oļševskis
PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktora vietnieks

Arī šīs cūkas slimo ar Āfrikas cūku mēri un nobeidzās, tamdēļ tie drošības pasākumi pundurcūciņām un citām cūkām, kas tiek turētas kā mīļdzīvnieki, jābūt tieši tādiem pašiem, kā cūkām, kas tiek turētas kūtī. Tieši tamdēļ, lai pasargātu šos dzīvniekus.

Minizoodārzos dekoratīvos cūku šķirnes vairs nav apskatāmas. Dzīvnieki tiek turēti iekštelpās, kur apmeklētājiem ieeja ir liegta. Saimniekiem ir jānodrošina dezinfekcijas barjeras un citi drošības pasākumi. Šo sarežģījumu dēl daudzi no cūku dzimtas pārstāvju turēšanas vispār izvairās. Arī Venjamina dzīve lielā mērā ir izbojāta. Saimnieki viņu vairs neņem līdzi izbraucienos un garās pastaigās.

Viktorija Kosenko
pundurcūkas saimniece

Viņam ļoti patika braukt uz jūru, peldēties un pludmalē lagūnā sauļoties, siltas vannas uzņemt, pa mežu mēs tagad nevaram izstaigāt.

Pamatīgas problēmas rada tas, ka tagad pundurcūkai kā tādam dzīvokļa kaķim ir jāgriež nagi, kuri vairs nenovīlējās dabīgā ceļā. Un to Venjamins atļauj darīt tikai savai uzticības personai – Viktorijai.

1 komentārs