Latvijā sākas Baltijas ceļa 30. gadadienas atceres pasākumi

1 komentārs

Sākušies dažādi pasākumi par godu Baltijas ceļa 30. gadadienai. Toreiz igauņi, latvieši un lietuvieši sadevās rokās, lai pievērstu pasaules uzmanību Baltijas valstu okupācijai. Baltijas ceļa akcija šo sēru dienu nu ir padarījusi par svētkiem.

Akcija “Baltijas ceļš” notika tieši 50 gadus pēc Molotova-Ribentropa pakta parakstīšanas. Toreiz – 1939. gada 23. augustā – PSRS un Vācija vienojās par Eiropas sadalīšanu.

“Tas, man liekas, nekad vēsturē nav bijis, kad vienu sēru dienu – melno lentīšu dienu – vienā mirklī trīs tautas spēj pārvērst par svētku dienu un uzvaras dienu,” saka Baltijas ceļa dalībnieks Dainis Īvāns.

Īvāns, Brīvības laukumā vērojot lielformāta fotogrāfiju izstādi, stāsta, ka fotogrāfijas atdzīvina atmiņas par notikumiem pirms 30 gadiem.

“Es skaidri atcerējos, ka vienā pusē bija igauņu meitene, otrā pusē – latviešu. Es vēl atceros, ka tajā reizē no Tallinas puses dzirdēju radio skanam Mario Laurastinas balsi no Tompeo pils Tallinā, bet no otras puses latviešiem skanēja mana balss, jo es biju ierakstījis apmēram divas stundas pirms Baltijas ceļa uzrunu Baltijas ķēdes dalībniekiem,” atminas Īvāns.

Savukārt Brāļu kapos pie Mūžīgās uguns pirmdien dots starts Valsts robežsardzes rīkotā lāpu skrējienam apkārt Latvijas robežai.

“Šie mums visiem ir nozīmīgi svētki. Ar uguns iedegšanu piecu dienu laikā, apceļojot Latviju, mēs atceramies robežsargus un citus brīvības cīnītājus, kas ir atdevuši savu dzīvību par Latviju, lai mēs varētu dzīvot brīvā valstī,” pauda iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (“KPV LV”).

Lāpu skrējiens noslēgsies 23. augustā, kad no lāpām aizdegs piemiņas sveces, godinot Latvijas brīvvalsts robežsargus un Latvijas brīvības cīnītājus.

Savukārt īpašā ceļojumā par godu Baltijas ceļam devušies arī retro automobiļi no Igaunijas, Latvijas un Lietuvas. Spēkrati mēro vēsturisko 600 kilometrus garo Baltijas ceļa maršrutu – no Viļņas cauri Rīgai līdz Tallinai. Pirmdien spēkrati piestāja pie Brīvības pieminekļa.

Lasi vēl”Atmostas Baltija” – komponists Boriss Rezņiks stāsta, kā tapa Baltijas ceļa neoficiālā himna