Latvijā sāk izvadāt tūkstošiem planšetdatoru, lai skolēni varētu mācīties attālināti

3 komentāri

Ar kurjerdienestu starpniecību Latvijā sāk izvadāt tūkstošiem planšetdatoru, tie nonāk pašvaldībās, kurās skolēniem mācības attālināti nav iespējamas interneta pieslēguma vai ierīču trūkuma dēļ.

Tikpat klusi kā pilsētas ielas ir arī Cēsu 1. pamatskolas gaiteņi. Skolēni mācās no mājām. Distancēšanās dēļ, lai lieki nesatiktos, mājās atrodas arī pedagogi. Pirmā attālināto mācību nedēļa ir tikai pusē, tālejošus secinājumus izdarīt ir grūti. Skola ir ar mūzikas novirzienu. Mājās jāpilda arī šajā priekšmetā uzdotais.

“Skolotāja šodien “WhatsApp” rakstīja, ka viena skolniece izpildījusi 400% prasītā. Viņiem bija uzdots vienu gabaliņu iemācīties trīs nedēļu laikā, viņa to izdarīja vienas dienas laikā, ka viņa to prot spēlēt,” stāsta Cēsu 1. pamatskolas direktore Antra Avena.

No visiem skolēniem divos gadījumos bija nepieciešama palīdzība no malas. Līdzīgi kā valstī kopumā skolām bija jāapzina vai mācības attālināti ir tehniski īstenojamas.

“Mēs jautājam, kuriem nav vispār iespēju. Nav ne telefona, ne datora… tā jautājām,” norāda Avena.

Katrā pašvaldībā galvenais koordinators ir vietējā dome. Arī Cēsīs. Covid-19 apstākļos ēka gan ir slēgta. Klātienē strādā vien daži darbinieki. Tostarp IT nodaļa, kura tad arī norādīta kā viedierīču saņēmējs.

“Pašlaik ir 35 planšetes. Šis ir viedierīču skaits, kas pasūtīts visam Cēsu novadam. Tās nāk kopā ar mobilā interneta pieslēgumu. Saņēmējiem atliks vien izveidot savu lietotāja kontu un sākt darbu. Pašvaldībā uzskata, ka fakts, ka šiem bērniem līdz šim nav bijušas savas viedierīces, nekļūs par šķērsli to apguvei, jo prasmes apgūtas skolā,” norāda Cēsu novada pašvaldības administrācijas vadītājs Atis Egliņš-Eglītis un turpina: “Man ir sajūta, ka jaunieši ļoti ātri apgūs, pat ja līdz šim nav bijusi pieredze, jo nekas jau jauns nav izgudrots. Viņi lieto sistēmas, kuras lietojuši līdz šim.”

Savukārt Cēsu 1. pamatskolas direktore saka: “Mēs skolā informātiku mācām no pirmās klases, un tās pamatiemaņas viņiem ir.”

Latvijā kopumā tehniskos līdzekļus nepieciešams nodrošināt aptuveni 5000 skolēnu. Izglītības un zinātnes ministrija iepirkumu veic no “Latvijas Mobilā telefona” un “Bita Latvija”.

“Tehnisko specifikāciju izstrādāja Izglītības ministrija, mēs piemeklējām ierīces, un tās nodrošina šo procesu. Var atvērt pārlūkus, veikt videozvanus, lai nodrošinātu mācību procesu, kā arī atvērt citas programmas, kuros atrodami mācību materiāli,” norāda “Bite Latvija” sabiedrisko attiecību vadītāja Una Ahuna-Ozola.

Plānots, ka visās Latvijas pašvaldībās pasūtītie planšetdatori nonāks līdz šīs nedēļas beigām.