Latvijā sācies ražas laiks. Ko no tā sagaida lauksaimnieki?

Pievienot komentāru
Latvijā sācies ražas laiks. Ko no tā sagaida lauksaimnieki?
Foto: LETA

Šonedēļ uzsākta jaunās ražas pieņemšana. Ja ziemas kvieši daudzviet vēl tikai tuvojas pilnbriedam, tad rapša laukos visas nedēļas garumā rūca kombaini. Kāda solās būt šī gada graudu raža?

Sniedžu saimnieks novērtē jauno ražu. 10 hektārus lielais rapša lauks ir gatavs kulšanai. “Šobrīd  šis laiks izskatās ideāls – viss brūns, viss gatavs, šobrīd gaidām tikai lai nedaudz uzspīd saulīte un nokritīsies mitrums, jo iebraucām kombainu, pamēģinājām, mitrums bija 12%, bāze ir 8%,” teic z/s Sniedzes saimnieks Uldis Vangalis.

Šonedēļ Zemgalē pilnā sparā rit rapša novākšana. Rapsis ir daudziem zemniekiem aizņem ievērojama platības un šogad tā raža esot laba. Zemnieki rapsi dēvē par melno zeltu.

Ziemāju ražas novākšana Zemgalē ir sākusies gandrīz divas nedēļas agrāk nekā pērn. Arī kvieši ir tuvu pilnbriedam. Ja laika apstākļi būs labvēlīgi, uzreiz pēc rapša kulšanas kombaini ieradīsies šajā laukā.

Kooperatīvā Latraps pie svariem piebrauc mašīna aiz mašīnas. Sezonas karstākajā laikā, dienā te tiek pieņemtas pat 300 kravas ar graudiem.  Zemgales graudkopji ziemas miežus sāka kult jau pirms divām nedēļām, ziemas rapsi – pirms nedēļas, bet šonedēļ Zemgalē ir sākusies ziemas kviešu kulšana. Laika apstākļi ražas novākšanai ir labvēlīgi.

Tiesa gan, daudzviet Zemgalē spēcīgo lietavu un vēja dēļ, labība sagāzta stiprā veldrē, kas varētu palēnināt ražas novākšanu, tomēr arī tas liecinot par labu ražas gadu.

Latgalē un Vidzemē ražas novākšana sāksies nedaudz vēlāk, kas ir raksturīgi reģionālā novietojuma dēļ. Ražas novākšana Latvijā turpināsies līdz pat septembra vidum. Pērn Latvijā, graudu kopraža sasniegusi visu laiku rekordu – trīs miljonus tonnu, šogad raža tiek prognozēta nedaudz mazāka.

Foto

Video