Latvijā reģistrēti 90 “jaunās pārtikas” produkti, kas ievesti no citām pasaules valstīm

Pievienot komentāru
Latvijā reģistrēti 90 “jaunās pārtikas” produkti, kas ievesti no citām pasaules valstīm
Ton Rulkens / Flickr

Čia sēklas, baobaba augļi un noni sula – jau paši nosaukumi vēsta, ka šie produkti nav no Latvijas, pat ne no Eiropas. Izrādās, Latvijā kopš 1997. gada reģistrēti 90 tādi pārtikas produkti, ko dēvē par “jauno pārtiku”, proti, tādu, kas iepriekš mūsu platuma grādos nav manīta.

Tradicionālā pārtika gan Latvijā, gan Eiropas Savienības valstīs ir tā pārtika, kas te bijusi pazīstama līdz 1997. gadam. Savukārt jaunā pārtika, piemēram, čia sēklas, ir tie produkti, kas tirgū parādījušies pēc tam.  Proti, 1997. gada 15. maijā – tika pieņemta “jaunās pārtikas regula”. Līdz tam, lai saņemtu atļauju tirgot jauno pārtiku Eiropā, uzņēmējiem bija jāmēro garš ceļš, taču tagad tas ir izdarāms krietni ātrāk.

Foto

Latvijā no jaunās pārtikas produktiem populārākā jaunā pārtika ir noni sula, kas ir no tā dēvētajām trešās pasaules valstīm, taču vēl populāras ir čia sēklas, bet no uztura bagātinātājiem – krila eļļa. Tāpat Latvijā pieejama ir argāna eļļa, kas raksturīga Marokai, kā arī baobaba augļi, kas ir raksturīgi Āfrikai.

Lai jaunā pārtika nonāktu veikala plauktos, produktu nekaitīgumu vispirms pārbauda nacionālās iestādes, pēc tam – Eiropas organizācijas.

Video!