Latvijā radīta jauna viela sirds un asinsvadu saslimšanu ārstēšanai

2 komentāri

Pēc vairāk nekā desmit gadu pētījumiem Latvijā radīta jauna viela sirds un asinsvadu saslimšanu ārstēšanai, ar kuru zāļu ražotājs “Grindeks” cer iekarot pasaules slavu.

Šis atklājums pamudinājis zāļu ražotāju slēgt arī nozīmīgu līgumu ar Organiskās sintēzes institūtu, lai kopā ilgtermiņā strauji attīstītu farmācijas nozari Latvijā.

Organiskās sintēzes institūtā trešdien valdīja pacilāta gaisotne, jo pēc vairāk nekā desmit gadu darba var lepoties ar Latvijā atklātu, oriģinālu vielu sirds un asinsvadu saslimšanu ārstēšanai, kuru noskatījis nevis kāds ārvalstu uzņēmums, kā tas bijis pēdējos gadus, bet Latvijas zāļu ražotājs “Grindeks”. Viss sācies ar jauno pētnieku jautājumu, – kā var palīdzēt sirdij, kurai trūkst skābekļa?

Maija Dambrova
Organiskās sintēzes institūta laboratorijas vadītāja, profesore

Šī viela ir ļoti vienkārša molekula. Tā ir nejaušība, un mēs paši bijām ļoti pārsteigti, ka tieši šī ļoti vienkāršā molekula uzrādīja ļoti labu efektu.

Institūta 10 cilvēku komandas atklājums būs pirmais kopš neatkarības atgūšanas Latvijā radītais zāļvielu kandidāts, un pērn “Grindeks” sācis šīs vielas klīniskos pētījumus. Ja viss noritēs veiksmīgi, pirmās zāles parādīsies pēc četriem gadiem. Šajā ziņā iepriekšējais “Grindeks” veiksmes stāsts bija pasaules slavu ieguvušais “Mildronāts”, un jaunās zāles varētu atkārtot panākumus.

Osvalds Pugovičs
Latvijas Organiskā sintēzes institūta direktors

Ja skatās, ka tas ir Latvijā radīts, ka tas ir oriģināls un ka tas ir efektīvs, jā, no tāda viedokļa, jā. Es izvairītos no termina “Mildronāts 2”, jo tas tomēr nav gluži “Mildronāts”.

Šīs vielas atklājums pamudinājis “Grindeks” mainīt līdzšinējo fragmentāro sadarbību ar institūtu – trešdien noslēgts līgumu par stratēģisku ilgtermiņa sadarbību, pagaidām uz pirmajiem pieciem gadiem. Šis būs jumta līgums citiem līgumiem jau konkrētiem projektiem.

Pugovičs min: “Sākot no šodienas nav nepieciešams katru reizi vest līgumu slēgšanas sarunas.”

Sadarbība paredzēta vairākās jomās, tai skaitā šīs un arī citu jaunatklāto oriģinālo kandidātvielu novešanā līdz zāļu ražošanai pacientam.

Juris Bundulis
A/S “Grindeks”valdes priekšsēdētājs

Kas, izejot visus daudzos, arī investīciju ietilpīgos posmus, pēc tam nonāk globāli pie pacientiem. Tas ir “Grindeks” ambīcijas un vēlmes, kur mēs visā pasaulē kļūstam atpazīstami ar Latvijas sasniegumiem.

Vēl “Grindeks” kaļ lielus plānus attiecībā uz jaunu ģenērisko zāļu izstrādi un ražošanu, proti, tie ir medikamenti, kuriem beidzies cita ražotāja vidēji uz 20 gadiem reģistrētais patents. Pirmie soļi šādu zāļu ražošanā jau sperti.

“Grindeks” padomes priekšsēdētājs Kirovs Lipmanis min: “Palaidām ražotnē “Urso” aknu attīrīšanai. Izrādās, to “Urso” ražo tikai divas ražotnes pasaulē. Varat iedomāties?”

Latvijas zāļu ražotāja apgrozījums pērn sasniedza 132 miljonus eiro, tuvāko gadu laikā, pateicoties sadarbībai ar institūtu, to plānots trīskāršot, bet ilgākā laika periodā plāni ir vēl ambiciozāki.

Lipmanis skaidro: “Rūpnīcā ir visādas speciālisti, bet ne tādā līmenī kā institūtā. Ja institūts būs klāt, viņi varēs iedot mums kādus savus noteikumus, savus redzējumus, rezultātus, mēs varētu aktīvāk strādāt. Es domāju, ka nākotnē tādai rūpnīcai kā “Grindeks” vajadzētu būt tuvu pie miljarda apgrozījuma.”

Ja Organiskās sintēzes institūta jauno atklājumu izdosies realizēt zāļu veidā, tad “Grindeks” apņemas maksāt procentus institūtam no katras pārdotās zāļu paciņas. Tie, piemēram, var būt arī 3 līdz 4%  apgrozījuma. Līdzīga pieredze bija arī “Mildronāta” gadījumā – iegūtos līdzekļus institūts izmantoja jaunu iekārtu iegādē.

2 komentāri