Latvijā radīta fotogrāmata “Stikla Strenči” iekļuvusi pasaulē labāko desmitniekā

Pievienot komentāru

Latvijā veidota fotogrāmata ar nosaukumu ”Stikla Strenči” guvusi augstu vērtējumu divos starptautiskos fotogrāmatu festivālos. ”Stikla Strenči” tajos nokļuvusi labāko desmitniekā, bet iespējamā uzvara vēl tikai priekšā, jo novembrī abos festivālos tiks nosaukti uzvarētāji.

Nopietnais vīrs ar putnu un zaķi ir pirmais, kas redzams ”Stikla Strenčos”.

“Bija teātris, bija vairāki krogi, attīstās rūpniecība, pilsēta strauji aug,” fotogrāfs un ”Stikla Strenču” grāmatas līdzradītājs Vladimirs Svetlovs norāda, ka attēli ir tapuši aizvadītā gadsimta divdesmitajos un trīsdesmitajos gados. Tas bija laiks, kad plostnieku pilsēta Strenči strauji attīstījās.

“Ārkārtīgs optimisms, ticība tam, ka tagad mēs būvējam jaunu, savu nāciju un viss notiek, un šis optimisma gars ir jūtams arī bildēs,” saka Svetlovs.

Vladimira kolēģes Annas Volkovas atlasītās fotogrāfijas ilgu laiku glabājās Strenčos Dāvja Spundes bijušās fotostudijas bēniņos. Tikai 2004. gadā visi 13 000 attēlu nonāca Latvijas fotogrāfijas muzejā. Grāmatai dots nosaukums ”Stikla Strenči”, jo unikālā kolekcija ir saglabājusies uz stikla negatīviem.

“Pats attēla nesējs ir stikla plates… Šeit grāmatas nobeigumā nofotografējām vienu plati, lai var saprast, kā tas izskatās,” stāsta Svetlovs.

”Stikla Strenču” fotogrāmatu atzinīgi novērtējuši eksperti jau divos festivālos.

“Fotogrāmatu konkursu nav daudz,” Vladimirs norāda, ka tieši fotogrāmatām abi veltītie konkursi notiek Francijā, viens Parīzē un otrs nelielā dienvidu pilsētiņā Arlē. Abos festivālos, sacenšoties ar vairākiem tūkstošiem citu grāmatu,”Stikla Strenči” jau iekļuvuši fināla desmitniekā.

“Jau nokļūt desmitniekā – tas ir diezgan nozīmīgi, jo katra no šīm grāmatām ir diezgan augstā līmenī,” bilst grāmatas līdzradītājs.

To, vai ”Stikla Strenči” iegūs arī galveno balvu kādā no festivāliem, uzzināsim novembrī, kad žūrija nosauks uzvarētājus. Tikmēr Strenču fotogrāmatai tiek vākti līdzekļi otrajam metienam, jo pirmā metiena grāmatas jau vairākus mēnešus kā izpirktas.