Latvijā plāno būvēt jaunu, iespaidīgu Laikmetīgās mākslas muzeju. Kāds tas izskatīsies?

0 Komentāru
Latvijā plāno būvēt jaunu, iespaidīgu Laikmetīgās mākslas muzeju. Kāds tas izskatīsies?

Pēc sešiem gadiem valsts svētkus jau svinēsim jaunajās Laikmetīgās mākslas muzeja telpās, sola gan privātie mecenāti, gan Londonas konsultantu birojs, kas piesaistīts, lai atrastu labāko projekta skici. TV3 žurnālistei Kristīnei Žildei-Krēvicai šonedēļ bija ekskluzīva iespēja tikties ar cilvēku, no kura atkarīgs – kā muzejs izskatīsies un kuram būs uzticēts vīziju īstenot.

Malkolms Rīdings jau turpat 20 gadus vada savu arhitektu konsultantu biroju Londonā, un viņa klientu vidū ir pat tik ievērojami projekti kā Viktorijas un Alberta muzejs vai Apvienotās Karalistes paviljons Expo izstādē. Šonedēļ Malkolms ir Rīgā, un uz sarunu ar TV3 tiekas līdzās pļavai, kurā jau pēc sešiem gadiem sliesies Latvijas Laikmetīgās mākslas muzejs – Hanza City teritorijā. Londonas konsultanta uzdevums ir atrast labāko arhitektu komandu un, protams, skici – kā muzejs izskatīsies.

“Es esmu arhitekts, un man, protams, rodas savas vīzijas, kā ēka varētu izskatīties, bet mans darbs ir uzrakstīt nolikumu citiem arhitektiem. Es domāju, ka tai jābūt ēkai, kas mijiedarbojas ar pilsētu, ar vidi. Izmantoti tiks dažādi materiāli – modernie un tradicionālie. Tā ir ēka, kas sevi piesaka nākotnei, vienlaikus apzinoties, ka pieder pagātnei. Negribētu nosaukt konkrētu stilu, bet tās ir īpašības, ko meklējam,” stāsta arhitekts.

Nav daudz Eiropas galvaspilsētu, kurās vēl iespējams realizēt tik nozīmīgas ēkas, tāpēc Malkolms prognozē, ka interese no ārvalstu arhitektiem būs liela. Summa arī esot tāda, kas ārzemniekus interesēs – pirms gada privāto mecenātu Teterevu un AB bankas parakstītais nodomu protokols sola muzejam novirzīt 30 miljonus eiro. Tas ir līdz šim lielākais dāvinājums Latvijas kultūrai.

“Muzeja ēkas parasti ir ārkārtīgi dārgas – ekipējuma un platības dēļ. Dārgākas nekā slimnīcas, biroji vai dzīvojamās mājas. Bet 30 miljoni ir labs atskaites punkts, un tas konkursantiem liks piedomāt, kā vislabāk naudu izlietot. Katrā ziņā summa ir adekvāta, lai ieinteresētu starptautiskos arhitektus,” stāsta Rīdings.

Konkursa nolikums gan paredz, ka derēs tikai tie projekti, kas tapuši sadarbībā ar vietējiem arhitektiem – tas, lai ļautu gan apmainīties pieredzē, gan nezaudēt latviskumu.

Skiču konkurss norisināsies nākamajā pavasarī. Ja viss ritēs gludi, laikmetīgo mākslu Rīgā beidzot varēs aplūkot vēlākais 2021. gada 18. novembrī.

Video:

0 Komentāru