Latvijā pirmo reizi veiks pesticīdu biomonitoringu

0 Komentāru

Lai noteiktu pesticīdu klātbūtni, pirmo reizi Latvijā notiks biomonitorings. No iedzīvotājiem ņems urīna paraugus, kurus sasaldētus sūtīs uz starptautiska līmeņa laboratoriju.

Pētījums par pesticīdiem cilvēka organismā būs starptautisks un vienlaikus norisinās Čehijā, Nīderlandē, Spānijā, Ungārijā un Latvijā. Tajā aicināti piedalīties Kurzemes un Zemgales iedzīvotāji, jo tieši šajos reģionos notiek intensīva lauksaimniecība.

Esot ļoti svarīgi, lai pētījumā piedalītos ne tikai tās ģimenes, kas dzīvo blakus laukam, bet arī salīdzinoši tālu – apmēram puskilometru no tā. Kopumā biomonitoringam nepieciešams atlasīt 100 iedzīvotāju pārus, kur ir viens vecāks un bērns vecumā no sešiem līdz 11 gadiem.

“Tā doma tam pētījumam ir saprast, kāds pesticīdu līmenis ir organismā gan bērnam, gan pieaugušajam, jo vielmaiņas intensitāte dažāda. Un otrs – viena no ietekmēm uz veselību, kas ir izpētīta un zināma, ir saistīta ar hormonālas sistēmas traucējumiem, un viens no tiem efektiem – agrāka pubertāte,” saka Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides institūta vadošā pētniece Žanna Martinsone.

Analīzes vajadzēs nodot divreiz gadā – pavasarī, kad notiek miglošana, un rudenī, kad tās nav.

0 Komentāru