Latvijā pirmo reizi atklāta putnu gripa; Zemkopības ministrija plāno ieviest stingrākas mājputnu turēšanas prasības

3 komentāri

Latvijā pirmo reizi atklāta putnu gripa. Tā konstatēta diviem mirušiem gulbjiem. Pārtikas veterinārais dienests (PVD) brīdina, – šis gripas paveids ir īpaši lipīgs un putniem nāvējošs. Pieaugot slimības izplatības draudiem, Zemkopības ministrija ceturtdien plāno apstiprināt stingrākas biodrošības prasības mājputnu novietnēm.

Līdz šim uz Eiropas kartes bija palikušas tikai divas valstis, kurās nebija atklāta putnu gripa, – Igaunija un Latvija. Taču PVD trešdien nācis klajā ar paziņojumu, ka bīstamā infekciju slimība sasniegusi arī mūs. Tā atklāta diviem mirušiem gulbjiem.

PVD ģenerāldirektors Māris Balodis informē: “Cilvēki Dzintaru pludmalē atrada beigtus gulbjus. Mēs šos gulbjus nogādājām “BIOR” institūtā, kur diemžēl apstiprinājās sliktākais scenārijs – Latvijā pirmo reizi vēsturē konstatēta augsti patogēnā putnu gripa.”

Dienestā skaidro, – putnu gripa neapdraud cilvēkus, taču lidoņiem ir ļoti lipīga un nāvējoša. Patlaban vīruss atklāts jau vairāk nekā 20 Eiropas valstīs. Tā izplatītāji ir savvaļas, sevišķi ūdensputni, piemēram, gulbji vai pīles.

“Putni slimo, un ir ļoti augsta mirstība, līdz pat 100%, ja mēs runājam, piemēram, par vistām. Pirmais, ko mēs aicinām darīt uzreiz, ir nelaist putnus ārā, nepieļaut nekādus kontaktus ar savvaļas putniem, ūdensputniem. Izvērtēt barības uzglabāšanu, jo ievazāt vīrusu var gan ar barību, gan ūdeni, ņemot to no piemājas dīķa,” skaidro Balodis.

Uz ziņām par pirmo gadījumu strauji reaģējusi arī Zemkopības ministrija. Jau ceturtdien valdība plāno apstiprināt grozījumus, kas par pienākumu noteikts ievērot stingrākus mājputnu turēšanas noteikumu gan lielajās novietnēs, gan mazajās piemājas saimniecībās.

Zemkopības ministrijas Veterinārā un pārtikas departamenta direktora vietniece Antra Briņķe norāda: “Vīruss nešķiro, – tā ir maza saimniecība vai liela. Un gājputni, ūdens putni, viņi nav kontrolējami, tāpēc vīruss var būt jebkur. Tāpēc tā biodrošība ir ļoti, ļoti svarīga, lai to ievērotu. Ja mājsaimniecībā mēs atklāsim kādu inficētu putnu, pirmkārt, visi šie putni tiks likvidēti. Būs noteikta aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona 10 kilometru rādiusā. Saimniecības, ka būs šajā zonā, viņu saimnieciska darbība tiks ierobežota.”

Zemkopības ministrijā arī akcentē, – putnu gripas izplatības gadījumā cietēji būs visi. Valstīm, kurās vīruss sastopams plaši, var uzlikt arī gaļas eksporta ierobežojumus. “Ierobežojumi tirdzniecībā skar gan mājputnus, gan dzīvnieku izcelsmes produktus. Un valstij ir jāiegulda daudz, lai varētu pēc tam atgūt brīvas valsts statusu un tirgoties bez nosacījumiem. Tātad tas ir ekonomiski visai valstij kopumā ierobežojums,” norāda Briņķe.

Savukārt iedzīvotāji aicināti būt atsaucīgiem un ziņot par atrastiem beigtiem savvaļas ūdensputniem, zvanot uz PVD uzticības tālruni – automātisko atbildētāju 67 02 74 02 vai informējot tuvāko dienesta teritoriālo pārvaldi.
3 komentāri