Latvijā pirmizrādi piedzīvos Stravinska opera “Izvirtības hronika”

Pievienot komentāru

Latvijā pirmizrādi piedzīvos Igora Stravinska opera ”Izvirtības hronika”. Šis darbs – stāsts par uzdzīvotāja Toma Reikvela gaitām – esot visnotaļ izaicinošs. Gan tehniski, gan vokāli un emocionāli.

Ņemot vērā, ka pēdējo gadu laikā Latvijas Nacionālajā operā tiek uzvestas tikai romantiskas operas, šis uzvedums pārsteidzis radošo komandu un solās pārsteigt arī skatītājus.

Šī ir Igora Stravinska variācija par ”Uzdzīvotāja gaitām” – 18. gadsimta angļu mākslinieka Hogārta gravīru un zīmējumu sēriju. Patiesībā Stravinskis vēlējies radīt operu par apokalipsi. Taču arī sevis meklēšana precīzi ataino neziņu, kā dzīvot tālāk pēc diviem pasaules kariem. Jauniestudējuma režisore uzsver, ka šobrīd ir labākais laiks, kad šo operu nodot skatītāju baudījumam.

Margo Zālīte
Uzveduma režisore

Tāpēc jau veidojam operu, jo tas ir stāsts par mūsu cilvēku, kā viņš jūtas šajā 21. gadsimtā. Stāsts ir par cilvēku, kurš dodas ceļojumā uz sevi. Un atrod gan savas ēnas puses, gan arī savas labās puses, mīlestību. Un viņš atrod arī visus dzīves lielos pārbaudījumus, kā viņam pretoties vai arī kā viņam nepretoties.

”Izvirtības hroniku” Stravinskis komponēja, jau būdams ASV pilsonis. Šī ir viņa pirmā opera ar libretu angļu valodā. Uzveduma diriģents šo darbu vērtē kā inteliģentu. Savukārt galveno lomu atveidotāji uzsver, ka darbs ir visai izaicinošs.

Inga Šļubovska-Kancēviča
operdziedātāja

Annas loma, es godīgi varu pateikt, ir sarežģītākā partija manā repertuārā, kas man ir bijusi. Un es, man liekas, varu teikt arī par saviem partneriem, ka šī ir sarežģītākā mūzika, ko mēs esam iestudējuši.

Jāpiebilst, ka uz Latvijas Nacionālās operas un baleta skatuves 20. gadsimta modernā opera nav uzvesta jau gadiem. ”Izvirtības hronika” ir jaunums kā radošajai komandai, tā būs arī skatītājiem. Pirmizrāde gaidāma 15. februārī.