Latvijā pareizi apstrādā 19% bateriju, parējās turpina piesārņot vidi un bendēt cilvēkus

Komentāri

Mazāk nekā piektā daļa (19%) Latvijā nopirkto bateriju pēc to izlietošanas tiek nodotas bīstamo atkritumu savākšanas punktos. Pārējās labākajā gadījumā nonāk atkritumu poligonos, bet sliktākajā – mežos un ūdenstilpēs.

Tikmēr viena zemē nomesta tā dēvētā ”pirkstiņbaterija” piesārņo kvadrātmetru augsnes, un postošā ietekme turpinās gandrīz gadsimtu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Baterijas videi un cilvēkam ir īpaši kaitīgas preces – tās satur ne gluži pilnu Mendeļejeva tabulu, bet daudz no tās, piemēram, cinku, kadmiju, svinu, dzīvsudrabu, arsēnu, selēnu, hromu.

Ja baterija nonāk ūdenī, tās korpuss īsā laikā sarūsē, čaulītes atveras un kaitīgās vielas nonāk augsnē un ūdeņos. Tālāk tās uzņem arī augi, dzīvnieki un cilvēki. Tas nozīmē, ka cilvēka organismā var nonākt dažādi smagie metāli, toksiskās vielas, kas uzkrājoties veicina dažādas saslimšanas.

Kamēr Latvijā pareizi tiek apstrādāti vien 19% izlietoto bateriju, attīstītākās valstīs, piemēram, Nīderlandē, Beļģijā un Vācijā, bīstamo atkritumu punktos, nevis parastajās atkritumu urnās nonāk 60–70% izlietoto bateriju. Tiesa gan, par bateriju bīstamību Eiropā sāka runāt krietni senāk nekā pie mums, arī atkritumus sākām šķirot vēlāk.

Kopumā Latvijā ir trīs tūkstoši bateriju savākšanas punktu. Šis skaits pēc speciālistu atzinuma ir pietiekams, galvenais esot turpināt izglītot iedzīvotājus.

Visas izlietotās baterijas pēc savākšanas aizceļo uz pārstrādi ārpus Latvijas robežām.

Skaties video!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl