Latvijā pamazām izzūd izloksnes

Komentāri

Jebkuras valodas bagātību nosaka tas, cik tai izlokšņu, cik tā ir daudzveidīga. Savulaik atviešu valoda varēja lepoties ar vismaz pustūkstoti dažādu izrunu. Tagad valodnieki saka, – valodas pērles sastopamas vien laukos. 

Patlaban ir pēdējais brīdis izloksnes apzināt un apkopot, citādi mūsu valodai draud iznīkšana, saka valodnieki.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Vēl aizvien Latvijā varam runāt par trim dažādiem dialektiem. Tomēr laika gaitā ir krasi samazinājies izlokšņu skaits, lai gan oficiālā statistika vēsta, ka to vēl aizvien mūsu valstī ir ap pieciem simtiem. Valodnieki uzskata, ka izloksne ir veids, kas atspoguļo mūsu senču tēlaino domāšanu, un, piemēram, vārdam ”varavīksne” dažādos Latvijas novados izmanto arī tādus vārdus kā drīksna, dardedze, Dieva josta un zaļvēdere.

Skaties video!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl