Latvijā nozāģēts ievērojams dižkoks; aizdomu ēna krīt uz “Sadales tīklu” vai zemes īpašnieku, norāda dabas draugi

2 komentāri
Latvijā nozāģēts ievērojams dižkoks; aizdomu ēna krīt uz “Sadales tīklu” vai zemes īpašnieku, norāda dabas draugi

Latvija ir zaudējusi izcilu dižkoku – Pētermuižas dižo tūju Zemgalē, Vecumnieku novada Valles pagastā. “Nupat, ap gadumiju, tā ir vienkārši nozāģēta,” ziņo Facebook lapā ziņo Latvijas Petroglifu centrs (LPC). 

LPC ekspedīcija 7. janvārī, apmeklējot nomaļo Pētermuižu, konstatēja, ka izcilais dižkoks ir nozāģēts un mētājas daļēji sazāģētā, bet prom neaizvāktā veidā notikuma vietā, pārklājies ar tikko uzsnigušo sniegu, informē dabas draugi.

FOTO: Latvijas zaļais zelts

“Spriežot pēc celma, stumbra un skaistā vainaga atliekām, dižtūja bijusi lieliskā veselības stāvoklī, bez trupes, un bez būtiskiem bojājumiem, ar garu un slaidu vainagu. Tūjas apkārtmērs nozāģēšanas laikā sasniedzis 2,76 metru apkārtmēru, kas šīs sugas kokiem ir milzīgs izmērs,” norāda LPC pārstāvji.

Pēc pašreiz dabas draugu rīcībā esošiem datiem, tādējādi ir iznīcināta ir otra dižākā tūja Latvijā, un, iespējams, arī Baltijā. Tūjas divu metru apkārtmēru pārsniedz ļoti reti, un pa visu Latviju tādas ir mazāk nekā desmit.

Par izcilā dižkoka nozāģēšanas faktu ir informēta Dabas aizsardzības pārvalde (DAP), kas ir atbildīgā valsts iestāde par dižkoku aizsardzību Latvijā.

Pēc notikuma vietas apskates dabas draugi ir secinājuši, ka netālu garām dižtūjas augšanas vietai ir tīrīta veca elektrolīnijas stiga, un vainīgi varētu būt vai nu AS Sadales tīkli, vai arī zemes īpašnieks.

“Pamestajā Pētermuižas apkārtnē tūja noteikti nekam nav traucējusi, tai skaitā jaunas elektrolīnijas izveidošanai netālu tai garām. Tāpat nav saprotams kā zāģētājiem, kas spriežot pēc zāģējumiem, ilgi mocījušies ar dižkoka nogāšanu, nav bijusi sapratne, ka viņi noposta ievērojamu dabas retumu. Kas nozāģējis izcilo dižkoku noskaidros DAP, bet mēs ceram, ka vainīgie saņems kaut minimālu sodu,” vēstīts DAP Facebook lapā.

 

2 komentāri