Latvijā novērots ļoti reti sastopams putns – baltgalvas grifs

0 Komentāru
Latvijā novērots ļoti reti sastopams putns – baltgalvas grifs
Foto: Aivars Ragovskis

Latvijā savvaļā pamanīts mūsu valstij rets putns – baltgalvas grifs. Lielais putns Eiropā reiz bija teju izzudis, tagad, pateicoties dažādiem aizsardzības pasākumiem, baltgalvju grifa populācija atjaunojas. Pieaugot putnu skaitam Eiropas dienvidos, baltgalvas grifs arvien biežāk ieklīst arī Eiropas ziemeļu valstīs, tai skaitā arī Latvijā.

Paņēmis līdzi fotoaparātu Aivars Ragovskis ar ģimeni pirms aptuveni nedēļas devās uz lauku māju Ērgļu apkārtnē. Baltgalvas grifs esot sēdējis šosejas malā uz akmens, Līčupes apkārtnē. Aivars ievērojot neparasto putnu pieturēja un devās to nofotografēt.

Foto

“Te bija tā fotogrāfiskā veiksme – es viņi nedzenāju mēnešiem pa mežiem, viņš vienkārši sēdēja ceļa malā un ļoti drošs bija, varēju pieiet ļoti tuvu klāt,” viņš stāsta.

Fotografēšanas laikā grifs tomēr pacēlās gaisā un nolidojot nelielu attālumu atkal nosēdās staba galā. Lidojuma laikā bija redzami putna iespaidīgie izmēri, spārnu izvērsum  tam var sasniegt pat 280 centimetrus. Lai vēlāk būtu vieglāk noteikt tā sugu, Aivars nogaidīja līdz izdodas nofotografēt putnu iespējami labāk.

Šis ir 11. baltgalvas grifa novērojums Latvijā. Pirmo reizi tas piefiksēts 1910. gadā un līdz 80. gadu beigām tas novērots vien piecas reizes, taču pēdējos gados baltgalvas grifs mūsu valstī tiek manīts arvien biežāk. Kopš 2000. gada tas redzēts jau sešas reizes un trīs no tām tikai šogad.

Vairums Baltgalves grifu dzīvo Spānijā un Francijā, kur tie bija teju izmiruši, tos uzskatot par kaitīgiem plēsējiem nomedīja un iznīcināja. Tagad šie ir aizsargājami putni un to populācija ir atjaunojusies. Tāpēc baltgalvas grifi arvien biežāk ieklīst arī Latvijā, skaidro ornitologs.

Baltgalvas grifi Latvijā visdrīzāk nelido uz palikšanu, šeit viņiem nav īsti piemēroti apstākļi. Šie putni ir maitēdāji un viņi mājo kalnainos apvidos.

Tāpēc visdrīzāk arī šis Aivara nofotografētais baltgalvas grifs nedaudz iepazinis Latviju un citas apkārtējās valstis atgriezīsies uz Franciju vai Spāniju.

Video

0 Komentāru