Latvijā migrēnas dēļ cieš katrs piektais cilvēks

0 Komentāru
Latvijā migrēnas dēļ cieš katrs piektais cilvēks
Foto: tara hunt /Flickr

Teju katrs piektais cilvēks Latvijā cieš no spēcīgām galvassāpēm – migrēnas. Tās laikā nav iespējams nekas cits, kā vien gulēt. Atsevišķos gadījumos tāpēc var piešķirt arī invaliditāti.

Atšķirībā no citām Eiropas valstīm, Latvijā dārgos preparātus, kas palīdz cīņā ar migrēnu, valsts nekompensē.

”Lēkmes brīžos ir sajūta, ka galva pārplīsīs uz pusēm,” saka migrēnas paciente Rita, kurai šī slimība diagnosticēta teju pirms 15 gadiem, tomēr galva sākusi sāpēt jau bērnībā. Kopš tā laika galvassāpes kļuvušas spēcīgākas un biežākas – tagad viņai mēnesī 13 reizes ir migrēnas lēkme.

Par laimi, viņas darba devējs un kolektīvs ir saprotošs un nepieciešamības gadījumā palaiž mājās, apzinoties, ka situācija un slimība ir nopietna. Gadās arī lēkmes, ar kurām var dažās stundās ar medikamentiem tikt galā, bet smagākajos gadījumos Ritai jākārto slimības lapa.

Vidēji līdz 18% cilvēku ir migrēna, bet teju pusei cilvēku kaut reizi dzīvē bijusi migrēnas lēkme. Modelējot vidējo migrēnas slimnieku, pārsvarā tās ir sievietes reproduktīvā vecumā. Ārsti apgalvo, ka migrēna lielākoties esot jaunu cilvēku slimība, bet var izpausties arī bērniem.

Slimībai raksturīgas spēcīgas, pulsējošas sāpes vienā galvas pusē, ko var pavadīt vemšana, skaņas, smaržu un gaismas nepanesība. Lielākoties parastie pretsāpju līdzekļi sāpes nemazina un ir jālieto īpaši medikamenti, kas ir dārgi. Neirologi norāda, ka lielākajā daļā Eiropas valstu medikamenti tiek kompensēti.

Plašāk par šo tematu – raidījuma “900 sekundes” sagatavotajā sižetā!

0 Komentāru