Latvijā nav neviena muzeja, kur Daugavgrīvas pludmalē atrastā mēroga kuģi varētu izvietot

2 komentāri
Latvijā nav neviena muzeja, kur Daugavgrīvas pludmalē atrastā mēroga kuģi varētu izvietot
RĪGAS BRĪVOSTA

Nav izslēgts, ka aptuveni divsimt gadus sena kuģa vrakam, kurš nupat uziets Daugavgrīvas pludmalē, būs jāpaliek ieraktam zemē, jo, kā izrādās, Latvijā nav neviena muzeja, kur tik lielu eksponātu varētu izvietot. Šī vēstures liecība tāpēc pagaidām atkal aprakta, kamēr kļūs skaidrs, ko ar to darīt tālāk.

Pirms divām nedēļām Rīgas Brīvostas pārvalde no Bolderājas iedzīvotāju biedrības saņēma ziņu par smiltīs ieraktu, iespējams, vēsturisku atradumu.

Ansis Zeltiņš, Rīgas brīvostas pārvaldnieks

“Ņemot vērā, ka mēs, protams, neesam ne arheoloģijas, ne senlietu eksperti, aprunājāmies ar Kultūras mantojuma pārvaldi. Cilvēkiem, pie tā strādājot, tika secināts, ka tas nav vienkāršs kuģa fragments, bet ir liela daļa no sena kuģa.”

Drīz vien no smiltīm tika atbrīvoti 12 metri ozolkoka vraka. Savulaik tam bijušas piestiprinātas vara plāksnes un šādu tehniku 18.gadsimta beigās sāka izmantot briti.

“Baltijas jūrā šādus kuģus ar vara plāksnēm izmantoja tikai kā kara kuģus, vai arī tie bija tāltirdzniecības kuģi, kas brauca uz siltajiem ūdeņiem. 19. gadsimta sākums, vidus varētu būt tas laiks, kad šis kuģis ir kuģojis, avarējis un nokļuvis uz sēkļa.”

Vēl nedēļas nogalē vraka atsegums bija apskatāms ikvienam interesentam, taču, lai izvairītos no bojājumiem, pieņemts lēmums to aizbērt. Tuvākajos mēnešos šeit notiks ģeodēziskā skenēšana, kas ļaus apzināt vraka patiesos izmērus.

Tieši vērienīgie apmēri varētu sarežģīt atraduma likteni. Proti, ekspertiem pagaidām nav skaidrs, kur to pēc izrakšanas varētu likt, jo ne kuģniecības, ne kādam citam muzejam Latvijā nav tik lielu telpu, kur šādus priekšmetus eksponēt. Izrakt un atstāt to zem klajas debess nevar, jo, lai nodrošinātu saglabāšanos, tam nepieciešama regulāra konservēšana un apkope.

“Tik liela koka kuģa fragmenta saglabāšana Latvijā vēl nekad nav veikta un tādu īsti labu piemēru lokāli mums nav. Ir vairāki šādi vraki, kas novietoti muzejos brīvdabas ekspozīcijās, bet viņi tur laika gaitā, diemžēl, ir gājuši bojā, jo nav veikti šie konservācijas pasākumi,” atzina Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes arheologs Jānis Meinerts.

Lasi vēl: Daugavgrīvas pludmalē atrasts 19. gadsimta kuģa vraks. Kas par to zināms līdz šim?

Pieredze šādu atradumu uzglabāšanā ir citās Baltijas jūras krastos esošajās valstīs, taču tur ir arī lieli jūrniecības muzeji. Ja nebūs neviena, kurš par vēsturisko atradumu gatavs uzņemties atbilstošas rūpes, nav izslēgts, ka eksperti ieteiks vraku atstāt smiltīs, kur tam būs lielākas izredzes saglabāties.

2 komentāri