Komentāri

Kaut arī ik pēc dažiem gadiem gripa kļūst īpaši lipīga, Latvijā ir ārkārtīgi zems pret šo vīrusu vakcinēto cilvēku skaits – pat mazāk par vienu procentu no visiem valsts iedzīvotājiem. Tādēļ Veselības ministrija aicina cilvēkus tomēr lauzt ieradumu un vakcinēties.

Nāvējošs vīruss

Pagājušogad Latvijā plosījies īpaši nāvējošs gripas vīruss – tas nogalinājis 70 cilvēkus jeb divreiz vairāk nekā gadu iepriekš. Un lielākā daļa gripas upuru bijuši vecāka gadagājuma cilvēki. Ārsti uzsver – šīs nāves būtu viegli novēršamas, ja vien cilvēki būtu vakcinējušies.

”Šie cilvēki mirst nevis no temperatūras 38,5 un sausa klepus, bet no komplikācijām – mirst no infarkta, no insulta, no sirds mazspējas,” norāda infektologs Uga Dumpis.

Tomēr vakcinācijas rādītāji Latvijā ir ļoti zemi. Eiropas Savienībā nosprausts mērķis – panākt, ka pret gripu vakcinējas 75% senioru. Latvijā to regulāri dara tikai divarpus procenti. No kopējā iedzīvotāju skaita šis īpatsvars ir pat zemāks -0,61%.

Pirmos saslimšanas gadījumus ārsti parasti konstatē oktobrī, tādēļ jaunās vakcīnas jau tagad ir pieejamas. Infektologs Dumpis norāda, ka tieši novembra sākums ir ideālais laiks, kad vakcinēties, jo tad epidēmija vēl parasti nav sākusies, bet vakcīna darbojas aptuveni sešus mēnešus, tādēļ ar to pietiek, lai bez slimošanas sagaidītu gripas sezonas beigas.

Sola kompensēt

Saskaņā ar kompensējamo zāļu sarakstiem gripas vakcīna aptiekā maksā 6,51 eiro. Pašlaik valsts pilnībā kompensē gripas vakcīnas tikai dažām cilvēku grupām, piemēram, bērniem vecumā no 6 līdz 24 mēnešiem. Senioriem tiek kompensēti tikai 50% vakcīnas izmaksu.

Uz jautājumu, vai drūmās statistikas dēļ gripas vakcīnas nebūtu pilnībā jāapmaksā arī senioriem, veselības ministre Anda Čakša atbildēja izvairīgi, aicinot cilvēkus tomēr parūpēties par sevi arī pašiem: ”Jā, es pieļauju, ka mums ir jādomā arī par iespēju kā uzlabot kompensācijas nosacījumus pakāpeniski, ņemot vērā, ka šobrīd vispār ir stāsts par to kādā veidā tiek finansēta veselības aprūpes sistēma. Bet man liekas, ka tas svarīgākais ir saprast, cik tas ir būtiski katram no mums un kā tad mēs paši rūpējamies par savu veselību.”

Viņa aicināja, piemēram, darba devējiem apmaksāt gripas vakcīnas saviem darbiniekiem, jo tādējādi sanāks lielāks ietaupījums nekā apmaksājot viņiem pēc tam slimības lapas.

Video

Lasi vēl