Komentāri

Jauns pētījums liecina, ka valsts laulības aizsargā vien morāli, un, kamēr attiecības ir labas, nav atšķirības, vai pāris ir precējies, vai dzīvo nereģistrēti. Tāpat secināts, ka lielākā daļa pirmo bērnu Latvijā dzimst nereģistrētās attiecībās. Pēc šķiršanās kā lielāko problēmu pāri min kopīgi ņemtus kredītos, kas tos saista ilgi pēc attiecību pārtraukšanas.

Pētījumu par reģistrētas un nereģistrētas kopdzīves atšķirībām veicis Latvijas Universitātes publiskās antropoloģijas centrs. Tajā aptaujāti 40 cilvēki vecumā no 22 līdz 53 gadiem. Viņiem visiem bijusi šķirtu attiecību pieredze.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pētījumā secināts, ka līdz brīdim, kamēr attiecības ir labas, atšķirības starp dzīvošanu reģistrēti vai nereģistrēti nav. Daļa ģimeņu laulības uzskata par lieku formalitāti.

Nereģistrētu attiecību trūkumi izpaužas vien krīzes gadījumos, tostarp rodoties veselības problēmām vai ja partneris iet bojā. Pētījumā arī secināts, ka lielākā daļa pirmo bērnu Latvijā dzimst tieši nereģistrētās attiecībās. Savukārt valsts laulību atbalsta vien morāli.

Tieši kopīgi ņemti kredītsaistības par vienu no lielākajām problēmām pēc šķiršanās atzinuši pētījuma dalībnieki – šis saistības tos vieno ilgi pēc attiecību pārtraukšanas.

Tikmēr nereģistrētās attiecībās mantisko attiecību kārtošanā un strīdu risināšanā bieži vien tiek iesaistīts bērns.

Lai nereģistrēto pāru problēmas mazinātu, būtu nepieciešami grozījumi vairākos likumos, kas nereģistrētu ģimeni krīzes gadījumos atzītu par ģimeni arī juridiski.

Konkrētus piedāvājumus tiesiskā regulējuma izmaiņām Viņķele Saeimā sola virzīt pēc tam, kad ar saviem secinājumiem par reģistrētas un nereģistrētas kopdzīves aspektiem nāks klajā Pāresoru koordinācijas centrs. Atbalstu viendzimuma pāru attiecību noregulēšanai no šīs Saeimas sasaukuma viņa sagaidīt necer.

Lasi vēl