Latvijā katrs piektais bērns dzimst ar ķeizargriezienu; mediķi iesaka “ķeizaru” veikt tikai īpašos gadījumos

3 komentāri
Latvijā katrs piektais bērns dzimst ar ķeizargriezienu; mediķi iesaka “ķeizaru” veikt tikai īpašos gadījumos

Mediķi satraukti par kādu tendenci – pēdējo gadu laikā arvien vairāk topošo māmiņu vēlas laist pasaulē bērnus ar ķeizaroperāciju. Ārsti saka: šāda iespēja jāizmanto tikai tad, ja ir veselības problēmas. Pasaules Veselības organizācija ir aprēķinājusi, ka šādām dzemdībām nav jāpārsniedz 15% kopskaita. Mūsu valstī – katras piektās dzemdības beidzas ar ķeizaru, jo sievietes vēlas izvairīties no sāpēm.

Diāna, kurai jau ir divas meitas, Hēra un Luīze, ap Ziemassvētkiem gaida trešo bērniņu. Abas Diānas meitas dzimušas  ar ķeizargriezienu. Viņa atzīst, ka tam par iemeslu bija pašas bailes un nepietiekama psihoemocionāla sagatavošanās.

Foto

“Es vēlējos, es gribēju dzemdēt pati, bet vēl nebiju tam nobriedusi. Jūtos tomēr nobijusies, neziņā, daudz man neviens neko neskaidroja, tāda attieksme ir tāda… arī mana doma bija tāda, ka visam ir jānotiek pašam no sevis, bet man jau tur bija jāpiedalās. Un tas mazliet tomēr ir pretrunā, ja tev ir jāpiedalās, tad tev tam ir jāgatavojas. Tāpat kā ceļojumam – mēs nevaram gaidīt, ka viņš vienkārši notiks,” teic divu bērnu mamma.

Šobrīd Diāna lolo sapni par dabiskām dzemdībām. Pēc ilgiem meklējumiem viņai ir izdevies atrast vecmāti, kas apstiprinājusi: pēc diviem ķeizargriezieniem Diānas trešais mazulis var piedzimt dabiski.

“Ķeizars nebūt neatvieglo sāpes. Tas atvieglo tieši pašā operācijā – bērnu izcels, jā, bet pēc tam ar rētu būs jādzīvo visu mūžu, ar to lēmumu būs jāsadzīvo visu mūžu, ar sāpēm pēc operācijas, pretsāpju līdzekļiem, nespējai būt tik mobilai uzreiz pēc dienas, divām, lai savu bērniņu aprūpētu. Arī mans novērojums ir, ka kontakts ar bērnu veidojas ilgāk un lēnāk un daudz grūtāk, ja tu esi ļāvusies šādam te dzemdināšanas procesam, kā es to saucu, ķeizaru,” norāda Diāna.

Pasaules Veselības organizācijas aprēķini liecina, ka optimāli ķeizardzemdībām nebūtu jāpārsniedz 15% no dzemdību kopskaita valstī. Latvijā katrs piektais, dažos gados pat ceturtais bērns dzimst, izmantojot ķeizargriezienu. Vecmāte ar vairāk nekā 30 gadu pieredzi, Inese Kampusa, norāda, ka dažkārt operācija ir vienīgā iespēja glābt mammu un bērniņu. “Mēs baidāmies no dzemdes ruptūras, un tā ir situācija, kad tur tiek skaitītas minūtes, kad mums ir jāglābj gan māte, gan bērns,” viņa saka.

Valsts apmaksā tikai medicīniski pamatotu ķeizaroperāciju. Šogad ķeizargriezienu operācijām no valsts budžeta ir atvēlēti vairākne kā 2,5 miljoni eiro, no kuriem 70% jau ir iztērēti.

“Nevajadzētu rasties tādai situācijai, ka ārstniecības iestādē nevar tikt nodrošināta valsts apmaksāta dzemdību palīdzība, jo būtu beidzies valsts finansējums jeb šīs tā saucamās kvotas. Nav pamata šai sievietei uztraukties, ka, ja viņai dzemdības ir gada nogalē, tad varētu apdraudēt šī te apmaksa, ka viņai būtu jāmaksā no saviem līdzekļiem,” saka Nacionālā veselības dienesta pārstāve Evija Štālberga.

Gadījumā, ja sieviete pieprasa ķeizargriezienu bez medicīniskā pamatojuma, izmaksas par šādu operāciju valstī svārstās no 850 līdz 3000 eiro. Rīgas Dzemdību namā un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā šādi bijuši vien pāris gadījumi gada laikā. Zinot, ka ķeizargriezienu vēlas arvien vairāk māmiņu, cerot uz valsts finansējumu un zināmā mērā tādā veidā mēģinot izmantot valsts piedāvātās iespējas, Veselības ministrija jau pirms diviem gadiem vēlējās izstrādāt stingrākus šīs ķirurģiskās operācijas veikšanas kritērijus, taču līdz pat šim brīdim to nav un gan mediķiem, gan māmiņām ir lielāka iespēja interpretēt kad to veikt vai nē.

Video

TOP komentāri

 • smiks
 • māra
  +2 +1 -1

  māra

  Dzemdēju dabīgi, bet bija nepieciešams ilgs laiks, lai aprastu ar šo domu. Uzskatu, ka sievietei ir jābūt tiesībām izvēlēties kā dzemdēt. Anestēziju vispār vajadzētu visām dzemdībām, ja vien sieviete neatsakās. Kāpēc jāliek sievietei mocīties, ja ir iespējas to izdarīt bez sāpēm?
 • Dace
  +2 +1 -1

  Dace

  Un ko darīt, kad situācija ir kritiska, bet taupot valsts līdzekļus riskē ar bērniņa dzīvību un neveic ķeizargriezienu? 5 min.pirms dzemdībām pasaka-vajadzētu-bet var piedāvāt pa 3000 un ja tādas naudas nav-tad ceri, ka Dievs palīdzēs! Mums palīdzēja-bet bērniņu gandrīz zaudējām un nedēļu dzīvojām neziņā-vins būs vai nebūs ar mums ...un viss tikai tāpēc, ka ginekoloğe uzskatīja, ka tik traki jau nebūs....Mēs šo cīņu izcīnījām, bet citām māmiņām nenovēlētu ko tādu

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl