Latvijā izsludina gripas epidēmiju

10 komentāri
Latvijā izsludina gripas epidēmiju
JĀNIS SALIŅŠ, F64

No otrdienas, 15. janvāra, Latvijā tiek izziņots gripas epidēmijas sākums, informē Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Kā liecina SPKC Monitoringa dati liecina, šī gada otrajā nedēļā vienā no desmit monitoringā iekļautajām teritorijām – Valmierā – reģistrēti 163,6 gripas saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, proti, pārsniegts gripas epidēmijas slieksnis, kas ir 100 gadījumu uz 100 000 iedzīvotāju.

Savukārt šī gada otrajā nedēļā Rīgā reģistrēti 78,6 gripas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, Jelgavā – 57,7, Ventspilī – 45, Jūrmalā – 35,3, Daugavpilī – 22,8 un Liepājā – 13,1 uz 100 000 iedzīvotāju.

Vidēji Latvijā gripas intensitāte sasniegusi 52,8 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju.

Par pagājušajā nedēļā stacionētiem pacientiem ar gripu ziņoja Rīgas, Jelgavas, Liepājas, Rēzeknes, Ventspils un Jēkabpils slimnīcas – hospitalizēti 113 pacienti, no tiem 33 pacienti ar diagnozi gripas izraisīta pneimonijas. Kopš sezonas sākuma ziņots par 428 hospitalizētiem pacientiem, no tiem 72 gripas izraisītas pneimonijas gadījumos.

Kā norāda SPKC, vissmagāk ar gripu slimo gados vecāki un cilvēki ar hroniskām saslimšanām – sirds un asinsvadu, plaušu un nieru hroniskām slimībām, cukura diabētu, onkoloģijas slimnieki, pacienti ar hroniskām infekcijām un cilvēki, kuriem ir novājināta imunitāte. Gripa ir īpaši bīstama maziem bērniem un grūtniecēm.

Vislabākā aizsardzība pret gripu un gripas izraisītām komplikācijām ir ikgadējā vakcinācija. Ņemot vērā, ka imunitāte izveidojas 14 dienu laikā pēc vakcinācijas un gripas izplatība parasti ilgst vairākus mēnešus – līdz pat maija beigām, vakcinēties pret gripu nav par vēlu arī epidēmijas laikā, uzsver SPKC.

Vienlaikus SPKC atgādina, ka arī veselības aprūpes darbiniekiem ieteicams būt vakcinētiem, lai aizsargātu savus pacientus un sevi.

Savukārt Nacionālais veselības dienests atgādina, ka gripas epidēmijas laikā no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem (ja reģistrētais pacients dzīvo ārsta pamatdarbības teritorijā). Šiem pacientiem par vizīti jāmaksā tikai valstī noteiktā pacienta iemaksa – 2,85 eiro.
10 komentāri