Latvijā ir viens no neefektīvākajiem skolu tīkliem Eiropā, secina IZM

6 komentāri
Latvijā ir viens no neefektīvākajiem skolu tīkliem Eiropā, secina IZM
Ieva Makare / LETA

Latvijā ir viens no neefektīvākajiem skolu tīkliem Eiropā – tā secinājusi Izglītības un zinātnes ministrija. Taču sarunas ar pašvaldību pārstāvjiem par iespējamo skolu optimizāciju vai likvidāciju joprojām izraisa asas diskusijas.

Pašvaldības uzskata, ka ierēdņi neizvērtē katru gadījumu atsevišķi, bet ministrija uzstāj, ka nav jēgas maksāt par pašvaldību nekvalitatīvu darbu.

Skolu reorganizācija Latvijā ir notikusi jau daudzus gadus, bet nopietnākais vilnis gaidāms 2018. gada 1. septembrī. Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis otrdien, 1. augustā, paziņoja, ka nav jēgas investēt skolās tikai tāpēc, lai panāktu tās neslēgšanu – katras skolas nākotne ir pašvaldību rokās, un valstij nav jāmaksā par nekvalitatīvu darbu.

Kārlis Šadurskis
izglītības un zinātnes ministrs

Mēs neuzspiežam kvantitatīvus kritērijus vidusskolai, ja tai ir laba kvalitāte, ja pašvaldība ir spējīga nodrošināt kvalitāti skolā, lūdzu turpiniet strādāt, realizējiet valsts politiku un nekāds atlaišanas pabalsts nebūs jāmaksā, ja kvalitāte, es atvainojos, ir nožēlojama, tad pašvaldība nav izpildījusi savu uzdevumu.

Esiet drosmīgi – ar šādu aicinājumu pie Latvijas pašvaldībām vērsās Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvji. Tas aizskāra pašvaldību savienības priekšsēdētāju Andri Jaunsleini, kurš LNT Ziņām atklāj, ka katras skolas slēgšana ir sāpīgs solis, un brīdī, kad nepieciešams valsts atbalsts – tad visas problēmas paliekot uz pašvaldību pleciem.

Pašvaldības Izglītības un zinātnes ministrijas iecerētās reformas sauc par neskaidrām – galvenais uzdevums ir mainīties, bet, kā to izdarīt un kādas sekas gaidāmas, pateikt neviens tā arī nevarot.

 

Česlavs Batņa
Ikšķiles novada domes priekšsēdētāja vietnieks

Ir skaidri definēts, ka tāda lieta būs, bet kas tur būs – nav zināms. Piemēram, ja salīdzinām butaforiski ar māju, tad mēs nevaram uzbūvēt māju, kamēr nav projekts.

 

 

Izglītības un zinātnes ministrijas pētījumā par skolu tīklu secināts, ka Latvijā skolu tīkls ir vissliktākais Eiropā, tāpēc daudzas pašvaldības jau drīzumā būs spiestas pieņemt radikālus lēmumus. Tam piekrīt arī ekonomģeogrāfs Jānis Turlajs, kurš uzskata, ka skolu optimizācija ir neizbēgams solis, lai panāktu labākus izglītības kvalitātes rādītājus.

Jānis Turlajs
ekonomģeogrāfs

Mēs uzturam Eiropā visneefektīvāko skolu tīklu un uz vienu skolotāju ir vismazāk skolēnu. Šobrīd Latvijā bērnu pietiek 130 vidusskolām, un tad ir jautājums, cik sabiedrība ir gatava piemaksāt, lai uzturētu mazākas skolas.

Izglītības un zinātnes ministrija sākusi virzīt vairākas nozīmīgas reformas, kas skars skolas pedagogus un līdz ar to arī pašvaldības. Ministrija secinājusi ka Latvijā ir pārāk liels vidusskolu skaits, kurās mācās nepietiekams daudzums skolēnu. Pusei no tām būtu jāšķiras no sava statusa.

TOP komentāri

 • vvv
  +7 +7 0

  vvv

  Latvijā ir pati dārgākā un neefektīvākā valdība pasaulē ,tas gan ir visiem zināms fakts.Ir arī politiski viss atbildīgākie Eiropas parlamenta liekēži.
 • ome
  +8 +7 -1

  ome

  Vai nepietika ka izniicinaja mediciinu, viss reorganizeets. Tagad keras pie beerniem.
  Un kaa ir citur,staasta pasakas.
  Citur ar 11 miljons iedziivotaajiem ir 8 ministrijas. Un kad samazinaas deputaatu skaitu jo vinu darbs ir visneefektiivaakais ES.
 • Elita Kalniņa

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl