Latvijā ir bijuši gadījumi, kad iecirkņa vēlēšanu komisija ”visu salaiž dēlī”

0 Komentāru
Latvijā ir bijuši gadījumi, kad iecirkņa vēlēšanu komisija ”visu salaiž dēlī”
Cilvēki ieradušies nodot savu balsi 12. Saeimas vēlēšanās 142. vēlēšanu iecirknī dažas minūtes pirms tā slēgšanas. (Ilustratīvs foto: LETA)

Latvijas balsošanas vēsturē ir bijuši tādi gadījumi, kad iecirkņa vēlēšanu komisija visu “salaiž tā dēlī”, ka vairs nav iespējams noteikt, par ko balsots, cik balsis ir, vai ir bijis strīdīgs balsojums, atzīst Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) vadītājs Arnis Cimdars.

Šāds gadījums reiz esot bijis Preiļos, kur “zīmju uz galda ir vairāk nekā aplokšņu”, un tad CVK bija uzreiz jālemj, vai šā iecirkņa balsojums vai daļa tā ir pieskaitāma pie kopējā balsojuma.

Taču gadījumā, kad ir aizdomas par balsu pirkšanu vai vēlētāju iespaidošanu, CVK ir jāsagaida tiesas lēmums. Ja tas ir notiesājošs, proti, ja atzīts, ka balsis tika pirktas, tad CVK tikai pēc šī lēmuma izvērtē, vai konkrētais balsojums ietekmē kopējo vēlēšanu rezultātu – ir vai nav jāpārdala vietas starp partiju sarakstiem. “Izvērtēšana notiek ar laika nobīdi,” skaidroja A. Cimdars, akcentējot, ka uz aizdomu pamata vien CVK nekādas darbības neveic.

Portāls Skaties.lv jau ziņoja, ka 12. Saeimas vēlēšanās Drošības policija saņēmusi vairākus iedzīvotāju zvanus, kurās paustas aizdomas par balsu pirkšanu. Šīs nedēļas sākumā policijā vērsās arī Viļānu novada domes deputāts, vietējās slimnīcas valdes loceklis un ”Vienotības” vietējās nodaļas vadītājs Juris Vidiņš. Viņš lūdza izvērtēt iespējamos balsu pirkšanas gadījumus Latgalē, lai panāktu ”Vienotības” Saeimas frakcijas vadītāja Dzintara Zaķa ievēlēšanu Saeimā. Saistībā ar šo informāciju Dz. Zaķis atkāpies no frakcijas vadītāja amata, taču viņš katogriski noliedz izskanējušo apsūdzību.

0 Komentāru