Latvijā iecerēts atjaunot Policijas akadēmiju; tas varētu izmaksāt 30 miljonus eiro

16 komentāri

Finanšu krīzes laikā likvidētā Policijas akadēmija kā neatkarīga augstskola, visticamāk, netiks atjaunota. Tomēr jauna, tieši likumsargu apmācībai veltīta fakultāte, varētu tikt dibināta kādā no jau esošajām universitātēm.

Tagad gaidāma stīvēšanās – tieši kurā. Piemēram, Stradiņa universitāte sola policistu izglītošanā ieguldīt lielas investīcijas.

Latvijas Policijas akadēmijā ir mācījušies daudzi šobrīd ietekmīgus amatus ieņemoši cilvēki, sākot no premjera padomniekiem un beidzot ar KNAB priekšnieku. Tomēr 2009. gadā tā bija vienīgā valsts augstskola Latvijā, kura finanšu krīzes dēļ, tika pilnībā likvidēta. Kopš tā laika augstu stāvošas amatpersonas regulāri kritizē dažādās iestādēs strādājošos izmeklētājus par zemo darba kvalitāti, saistot to ar izglītības trūkumu.

Ēriks Kalnmeiers
Ģenerālprokurors

Ja mēs paskatāmies izmeklētājus, tad ar augstāko juridisko izglītību ir apmēram 50% tikai izmeklētāju. Tas ir ārkārtīgi niecīgs skaitlis.

Tagad pēc Saeimas Iekšlietu komisijas prasības, Iekšlietu ministrija izveidojusi darba grupu, kurai būs jālemj, vai akadēmiju varētu atjaunot.

Akadēmijas kādreizējā vadītāja, pirmā sieviete-ģenerāle Latvijas vēsturē Ārija Meikališa šīs runas uztver kā pierādījumu, ka vēsture ir viņas pusē.

Ārija Meikališa
Bijusī policijas akadēmijas rektore

Policijas akadēmijas likvidēšana viennozīmīgi bija milzu, nepiedodama kļūda, lai neteiktu pat vairāk. Tā bija bezatbildīga rīcība – atstāt valsti bez specializētas izglītības iestādes, kas gatavoja darbiniekus visām tiesībaizsardzības iestādēm. Un es uzskatu, ka beidzot kādam par to vajadzētu nest atbildību.

Iepriekš akadēmija gan tika kritizēta par to, ka daudzi tās studenti vienkārši izmantoja iespēju iegūt jurista izglītību, bet valsts darbā tā arī nevienu dienu nenostrādāja. Tādēļ galvenais esot pagātnes kļūdas neatkārtot.

Ainars Latkovskis
Saeimas Iekšlietu komisijas priekšsēdētājs

Jāatceras, ka tādā veidā, kāda viņa tika likvidēta, kad liela daļa tās beidzēju kļuva vienkārši par juristiem darba tirgū, tādā veidā viņa Latvijai nav vajadzīga. Tā ir vajadzīga kā operatīvās darbības, izmeklēšanas – augstas raudzes speciālistu kalve.

Daudzi zinātāji gan atzīst, ka pilnīgi neatkarīgas jaunas likumsargu akadēmijas izveide, laikā kad valsts augstskolu jau tā ir daudz, šķiet nereāla. Turklāt pēc neoficiāliem aprēķiniem šāda projekta izmaksas būtu patiesi iespaidīgas – līdz pat 30 miljoniem eiro.

Kā ticamāks variants šobrīd tiek piesaukta jauna likumsargu fakultāte kādā no esošajām augstskolām, piemēram, Aizsardzības akadēmijā. To pārraugošā Aizsardzības ministrija gan pret šādu risinājumu ir ļoti skeptiska. Ja policijai pārsvarā nepieciešami juristi, tad armijas virsnieku zināšanas ir citādākas, un liela pārklāšanās starp šo jomu zinībām neesot redzama.

Kaspars Galkins
Aizsardzības ministrijas Militāri publisko attiecību departamenta direktors

Redzot, cik ir liels pieplūdums akadēmijā pašlaik, tā noslodze ir milzīga. Līdz ar to mēs neredzam iespējas, ka mēs varētu uzņemties vēl papildus izveidot vēl kādu fakultāti vai katedru un nodrošināt to.

Turklāt runas par jaunas augstskolas izveidi raisa neizpratni Rīgas Stradiņa universitātē, kurā tikai šoruden atklāja specializētu policijas studiju programmu. Turklāt tajā šobrīd aizpildīta tikai puse budžeta vietu – mācās 40 izmeklētāji. Augstskola uzskata, ka visloģiskāk būtu savas iestrādes paplašināt – tā ieguvusi telpas Vecrīgā, un jau sastādīti plāni kā tās īpaši piemērot tieši likumsargu apmācībai, ieguldot aptuveni 5 miljonus eiro.

Rīgas Stradiņa universitātes Juridiskās fakultātes dekāns Andrejs Vilks norāda, ka pašlaik ir veikts plānojums, veidojot tur specbibliotēku, speckabinetu policijas darbam, kriminālistikas kabinetu, speciālās tehnikas kabinetu un citas telpas.

Policijas akadēmiju būtu iespējams veidot arī uz Policijas koledžas bāzes. Tomēr neatkarīgi no tā, kuru ideju īstenotu, tas nenotiks ātri. Pirmā jaunās darba grupas sanāksme gaidāma tikai janvāra nogalē.

TOP komentāri

 • ese
 • Aldis Liepins
  +7 +7 0

  Aldis Liepins

  Intresanti,visu iznīcinājām,izlaupijām,tagad jāatjaunina.Ar kuru galu domā mūsu "gudrās"galvas.
  Varbūt sāksim atjaunot rūpnīcas,valsts lauksaimniecību?
  Nāk taču vēlēšanas.
  Labs piemērs.Jautājums,kāpēc dažām a/maš.dzinēji atrodas aizmugurē?Ar ko domāja,tā arī ielika.
 • Gatis Smiltnieks
  +5 +5 0

  Gatis Smiltnieks

  Kāpēc tad savā laikā likvidēja? Norakstija naudu un tagad atkal jauns biznesa plāns ar jaunām vietām priekš savējiem. Es esu par akadmiju, tikai jautājums ir kapēc to likvidēja? Kam tas bija izdevīgi? Atkal kartējais pierādījumus, ka viss tiek darīts caur d.....su.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl