Latvijā HIV inficētie intervēs viens otru, lai noskaidrotu sabiedrības attieksmi pret nāvējošās sērgas skartajiem

Pievienot komentāru
Latvijā HIV inficētie intervēs viens otru, lai noskaidrotu sabiedrības attieksmi pret nāvējošās sērgas skartajiem
Foto: f64

Latvijā pirmo reizi veiks pētījumu par AIDS slimnieku un HIV inficēto pārdzīvojumiem un sajūtām saistībā ar sabiedrības attieksmi pret viņiem jeb stigmatizēšanu sabiedrībā. 

Latvijā imūndeficīta vīrusa jeb HIV izplatība strauji pieaug. Ar šo pētījumu 90 pasaules valstīs iecerēts rast atbildes, kā sērgu apkarot. Lai atbildes būtu īpaši atklātas, HIV inficētie aptaujās viens otru.

Pērn Baltijas HIV asociācija izplatīja satraucošu vēsti: Latvija apsteigusi Igauniju ikgadējo jauno HIV gadījumu skaita ziņā 2016.gadā, tādējādi kļūstot par līderi Eiropas Savienības un pat Eiropas Ekonomiskās zonas valstu vidū.

Lai noskaidrotu reālo situāciju, ar kādu ikdienā Latvijā saskaras HIV pacienti, kā arī HIV stigmatizācijas un diskriminācijas līmeni sabiedrībā, Latvijā pirmo reizi notiks pētījums “HIV stigmas indekss”.

“Tas interesantais ir tas, ka pētījums notiek pēc principa – līdzīgs ar līdzīgu. Nav tā ka zinātnieki, bet šoreiz tas ir atbalsta pasākums, proti, paši inficētie intervē inficētos cilvēkus, kas ir vienlaicīgi kā saruna,” norāda Latvijas “HIV stigmas indekss” vadošā pētniece Anda Ķīvīte.

Pēc vienotas metodoloģijas pētījums veikts jau vairāk nekā 90 pasaules valstīs. Galvenie jautājumi ir par HIV slimnieku pieredzi veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanā, attieksmi ģimenē un draugu lokā, kā arī par virkni citu aspektu.

“HIV joprojām izplatās kā epidēmija, arī, ja paskatāmies, kas Latvijā noticis pagājušajā gadā. Redzam, ka ir milzīgs palielinājums. Tātad prevencija nestrādā – tā ir vēl viena lieta, ko veicot indeksu, var noskaidrot. Kāpēc  cilvēki neuztver šo prevencijas vēsti? Tas pats ir arī citviet Austrumeiropā, kur ir straujākā izplatība!” saka “HIV stigmas indekss” starptautiskais vadītājs Džulians Hovs.

Pētījumu sāks šomēnes, rezultāti būs pieejami gada beigās.