Latvija Gruzijai un Moldovai dāvina septiņus dienesta suņus; izmaksas pārsniedz 100 000 eiro

3 komentāri
Latvija Gruzijai un Moldovai dāvina septiņus dienesta suņus; izmaksas pārsniedz 100 000 eiro

Ceturtdien, 28. septembrī, ceļu uz jaunajām mājām sāka divi no septiņiem dienesta suņiem, kurus Latvijas robežsardzes kinologi dāvina Gruzijai un Moldovai. Šis ir līdz šim lielākais starptautiskais projekts, kurā piedalās Latvijas valsts robežsardzes koledža kinoloģijas jomā. Tā izmaksas pārsniedz 100 tūkstošus eiro. 

Kara jeb īstajā vārdā Valentīna ir sešus mēnešus vecs čehu izcelsmes kucēns, kurš dzimis un trenēts Latvijā. Viņa ir cītīga suņu meitene un dikti kāra uz gardumiem. Leitnants Aleksandrs katru dienu jau divu mēnešu garumā strādā ar Karu, lai viņa kļūtu par izcilu dienesta suni. Tomēr Latvijā viņa nepaliks. Tāpat kā vēl četri suņi, starptautiska projekta ietvaros Kara dosies uz Gruziju, kamēr vēl divi citi suņi – uz Moldovu.

Aleksandrs Kangars
VALSTS ROBEŽSARDZES KOLEDŽAS KINOLOĢIJAS CENTRA VECĀKAIS INSPEKTORS

Nu, protams, žēl, tāpēc, ka es ieguldu daudz laika, daudz savu pūļu. Gribētos, lai suns tiktu labās rokās. Lai ar viņu tāpat strādātu, lai mīlētu, lai staigātu un viņš būtu kā ģimenes loceklis.

Kopā septiņi Latvijā iegādāti un sākotnējo apmācību apguvušie beļģu un vācu aitu suņi nu ir gatavi doties pie jaunajiem saimniekiem. Kara no visiem ir visjaunākā, bet vecākais no šiem suņiem jau ir sasniedzis pusotra gada vecumu.

Apmācību laikā suņi dzīvo voljeros, bet, tiekot pie sava kinologa, suns tiek arī pats pie savām mājām.

Lai iepazītos ar suņiem un apgūtu prasmes, ko nodot tālāk arī citiem kolēģiem, kinologi no Gruzijas un Moldovas Latvijā dzīvoja trīs augusta nedēļas. Latvija kā sadarbības partneris izvēlēta, jo tai ir liela pieredze suņu iegādē. Tāpat mazsvarīga nav vieglā komunikācija krievu valodā un kvalitatīvā suņu dresūra un kinologu apmācības.

Valsts robežsardzes koledžas instruktori piedalās dažādos semināros un apmācību kursos gan Latvijā, gan ārvalstīs, kur var iepazīties ar jaunākajām metodēm. Protams, kinoloģija ir joma, kura ļoti strauji attīstās un varētu teikt, ka tās metodes, kuras bija inovatīvas un jaunas pirms gada, jau šobrīd vairs nav tādas. Arī daudz kas ir atkarīgs no paša suņa individuālajām īpašībām, kādas tad metodes mēs pielietosim viņa individuālajā apmācībā.

Latvijas Valsts Robežsardzes koledža ar Moldovu un Gruziju sadarbojusies jau iepriekš. Taču šis ir apjomīgākais projekts, kurā ar Starptautiskā migrācijas politikas attīstības centra palīdzību ir iespēja stiprināt abu partnervalstu Kinoloģijas dienestus.

Šo septiņu suņu iegādes, apmācību un inventāra kopējā summa ir vairāk nekā 100 tūkstoši eiro, no kuriem 5% sedz Latvijas valsts. Šodien ar lidmašīnu uz Gruziju devās pirmie divi suņi, rīt un parīt turp dosies pārēji trīs. Savukārt uz Moldovu suņus pa sauszemi transportēs jaunnedēļ.

3 komentāri