Latvijā grib veidot vērienīgu pieminekli sarkanajiem partizāniem, tostarp kara noziedzniekam Kononovam

6 komentāri

Odiozais prokrieviskais politiķis Jānis Kuzins nācis klajā ar ambiciozu ideju – celt pieminekli sarkanajiem partizāniem, tostarp arī par cilvēku slepkavošanu savulaik notiesātajam Vasīlijam Kononovam.

Kononovs tiesā tika atzīts par kara noziedznieku, jo vadīja civiliedzīvotāju slepkavošanu Latgalē. Kuzina plāni jau raduši dzirdīgas ausis Krievijas medijos un saniknojuši Latvijas publiku, radot asas diskusijas, vai šādu provokāciju vērtēt nopietni, vai kā prastu mēģinājumu jaukt gaisu.

Ideja plaši izskanējusi Krievijas medijos – laikraksts “Izvestja” atsaucas uz Latvijas tā dēvēto antifašistu Jāni Kuzinu, kurš plāno pieminekli sarkanarmietim Vasīlijam Kononovam, kuru 2004. gada Augstākā tiesa atzina par vainojamu kara noziegumos.

1944. gada maijā, pārģērbušies vācu armijas uniformās, Mazo Batu sādžā Latgalē ieradās Kononova vadītā partizānu brigāde un brutāli nogalināja deviņus sādžas iedzīvotājus, tostarp sievieti pēdējā grūtniecības mēnesī. Pēc Otrā pasaules kara Mazo Batu sādža pamesta, vairs neeksistē. Kuzins stāsta, ka krievu mediji viņu nedaudz pārpratuši – iecere ir pieminekli veidot visiem sarkanajiem partizāniem. Viņš gan uzskata, ka arī Latvijā par kara noziedznieku atzītā Kononova vārdam jābūt iemūžinātam plāksnē.

Arī soctīklu lietotāji “sašūmējušies” par provokatīvo pieminekļa ideju. Viens no kareivīgāk noskaņotajiem oponentiem ir sociālas atmiņas pētnieks Mārtiņš Kaprāns, viņa ieraksts, atsaucoties uz “Izvestja”, radījis diskusiju, kā tad vērtēt šādas ieceres. Vai tā ir vienkārši tukša plātīšanās, vēlme pēc televīzijas starmešiem, vai arī gana nopietns un reāls pieteikums, kas saasinātu jau tā nokaitētās latviešu krievu attiecības?

“Tas būs kārtējais mēģinājums pataisīt sarkanos partizānus par nevainīgiem jēriņiem, kuri cīnījās vēsturiskā taisnīguma vārdā, un baltiem cimdiņiem to visu paveica,” teic Kaprāns.

Viņš uzskata, ka šī iniciatīva jāskata plašākā kontekstā: “Pēdējā mēneša laikā Krievijas politika īpaši aktivizējusies, pirmajā pusgadā kritizēja NATO, pirmais uzrāviens bija ar neadekvāti aso reakciju pret NATO sponsorēto astoņu minūšu filmu par Baltijas mežabrāļiem, un lielā mērā šis ir kā atbildes gājiens tādā lielākā kopstāstā.”

Kaprāns norāda, ka Kuzins jau pirms vairākiem gadiem vācis naudu Kononova piemineklim, bet tad ideja pēkšņi pieklusa.

TOP komentāri

 • Voldemārs Stāvusis
  +3 +3 0

  Voldemārs Stāvusis

  Tie nebija nekādi "partizāni". Tie bija NKVD-ešņiki, pārģērbtu diversantu grupas. Viņu pēcnācēji, šodien tusē 9-tajā maijā Pārdaugavā, ar kara laiku apbalvojumiem apkārušies. Krievu cilvēki viņus nokristījuši - РЯЖЕНЫЕ.
 • Edgars
 • Igors Bauritis
  +1 +1 0

  Igors Bauritis

  Galīgi jau saspiedis galvu ! Nē nu tiešām zombis gatavais!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl