Latvijā godina labākās medmāsas. Kāda ir Latvijas medmāsas ikdiena?

Pievienot komentāru

Piektdien, 11. maijā, daudzviet Latvijā godināja medmāsas, savukārt sestdien visā pasaulē tiks atzīmēta Starptautiskā māsu diena. 

Valentīna Graudumniece par medmāsu strādā jau gandrīz 50 gadus. Latvijas Onkoloģijas centra Staru terapijas nodaļā viņa darba gaitas uzsāka vēl tad, kad par kaitīgiem darba apstākļiem mediķiem pienu deva par velti. Šeit ārstējās vieni no vissmagākajiem pacientiem. Bet medmāsām ir jāprot atstāt emocijas malā.

Valentīna Graudumniece
Latvijas onkoloģijas centra Staru terapijas klīniskās daļas atbildīgā māsa

Strādājot pirmos gadus onkoloģijā, esmu nākusi pie slēdziena, – lai sevi galīgi neizdegtu, pati sākumā tiešām stāvēju blakus un raudāju, aizgājēju un piederīgo skatus redzot. Tagad es esmu pārslēgusies uz tādu, – ka tā ir mūsu profesija. Protams, ka līdzjūtība mums ir sirdī vienalga.

Medicīna nepārtraukti iet uz priekšu. 57 gadu vecumā Valentīna iestājās augstskolā un pēc trim gadiem ieguva bakalaura grādu māsu zinībās. Bet vislielākais izaicinājums bijis saistīts ar jauno tehnoloģiju apgūšanu.

“Es datoru gandrīz nepratu ieslēgt. Bet tad ar jauniešu ar bērnu palīdzību viss aizgāja, un reizēm bija tādi izmisuma mirkļi, bet principā es to izcīnīju,” stāsta Graudumniece.

Medmāsu Latvijā trūkst. Un gadu no gada situācija pasliktinās. Kopumā Latvijā reģistrēti gandrīz 19 000 medmāsu, bet aktīvajā darbā ir nedaudz pāri 8 000. Šī disproporcija rada pārslodzi tiem cilvēkiem, kas strādā savā profesijā.

Pasaulē uz vienu ārstu ir vidēji 2,4 masas. Latvijā šis rādītājs ir krietni mazāks – 1,6.

Inese Budzila
RAKUS aprūpes direktore

Tas ir nepietiekami. Tas ir klaji nepietiekami, protams. Ja mēs runājam par aprūpi, par kvalitāti, tad nevaram runāt ar šādiem cipariem, ka mēs varam nodrošināt. Mēs varam nodrošināt nepieciešamās tās lietas, lai mēs varētu mūsu pacientam veikt. Bet mēs nevaram runāt par kvalitāti.

Kopuma Latvijā trūkst 8 000 medmāsu, liecina asociācijas dati. No profesijas aizgājušos atvilināt atpakaļ medicīnā var, tikai paaugstinot atalgojumu, un tas jau šogad tiek darīts. Lielajās slimnīcās māsas saņem par 30% vairāk, reģionos algas pieauga vidēji vidēji par 80 līdz 100 eiro.

Tuvākajos gados medicīnas māsu skaits turpinās sarukt, jo palielinās profesijā strādājošo vecums. Trešdaļa medmāsu ir pirmspensijas vecumā, bet 7% – vecākas par 65 gadiem.

Dita Raiska
Latvijas Māsu asociācijas prezidente

Tas ir būtisks kāpums, ko viņas ir sajutušas, bet protams tas nav pietiekoši. Pamatā mēs vēlamies vadīties pēc vidējās mēnešalgas tautsaimniecībā. Ja mēs zinām, tad šobrīd jau vidējā mēneša tautsaimniecībā ir 1000 eiro. Tad mūsu māšu atalgojums ir 525 eiro reģistrētai māsai.

Starptautiska māsu dienas priekšvakarā daudzās Latvijas slimnīcās norisinājās svinīgi pasākumi. Arī Valentīna Graudumniece par ieguldījumu profesijā saņēma atzinības balvu ”Dzīvības zvaigzne”.

Bet vislielākais gandarījums māsām ir par vienkāršu paldies no to pacientu puses, kuriem izdevies palīdzēt.