Latvijā glābējsilītēs līdz šim pamesto bērnu skaits pielīdzināms vienai klasei

3 komentāri
Latvijā glābējsilītēs līdz šim pamesto bērnu skaits pielīdzināms vienai klasei
Ilustratīvs foto: TajaTaja/Flickr

Otrdien Latviju pāršalca ziņa par glābējsilītē ievietotu divas dienas vecu puisēnu, taču kopumā Latvijā kopš 2009. gada, kad tika ieviestas glābējsilītes, tajās vecāki atstājuši 34 mazuļus. Latvijas mērogam tas ir daudz – portālam Skaties.lv atzīst Baby Box valdes locekle Laura Zvirbule.

“Ņemot vērā, cik liela ir Latvijas populācija, 34 atstāti bērni tomēr ir daudz – tā ir viena klase, milzīgs cipars, ja, piemēram, visi šie bērni ietu bojā, tiktu atstāti miskastē,” saka Zvirbule, akcentējot, ka patlaban visi pamestie mazuļi aug ģimenēs, kas iepriekš pieteikušās adopcijai zīdainim. Pašlaik vecākajam Baby Box atrastajam bērnam ir jau septiņi gadi, visticamāk, viņš jau ir sācis skolas gaitas.

Vairāk nekā 200 ģimeņu Latvijā gaida adopcijai zīdainīti

Tajā brīdī, kad Baby Box durtiņas aizveras no ārpuses, tās atvērt vairs nevar – noskan signalizācija un bērniņu var izņemt tikai mediķi no glābējsilītes otras puses. Pirmais, kas tiek veikts, ir mediķu apskate – mazulis ārstniecības iestādē pavada laiku no vienas nedēļas līdz 10 dienām. Pa šo laiku slimnīca sazinās ar bāriņtiesu un Labklājības ministriju.

Foto: kāda ir bērnu silīte

Latvijā vairāk nekā 200 jaunās ģimenes gaida zīdainīti adopcijai, stāsta Zvirbule. Šīs ģimenes tiek informētas par glābējsilītē atrastu mazuli, un tad jaunie vecāki kārto formalitātes. Pirmais solis ir bērna pieņemšana pirmsadopcijas aprūpē uz pusgadu. Šajā laikā bioloģiskie vecāki var bērnu atgūt, veicot DNS analīzes un Bāriņtiesā nepieciešamās procedūras. Savukārt, ja pusgada laikā bioloģiskie vecāki neinteresējas par bērnu, bērnam tiek piešķirta jauna identitāte, tostarp vārds un uzvārds, un viņš kļūst par jaunās ģimenes locekli. Visi bērniņi nonāk ģimenēs Latvijā, portālam Skaties.lv stāsta Zvirbule.

Jaunie vecāki, kas stāv rindā uz zīdainīšiem, parasti jau ir klāt nākamajā dienā – kamēr tētis kārto dokumentus, mamma ir pie mazā – par to, kur nonāk atrastie mazuļi, stāsta Zvirbule.

Līdz šim Latvijā ir bijis viens gadījums, kad māmiņa vēlējās atgūt savu mazuli. Jaunajai māmiņai bija pēcdzemdību depresija, kas beidzās, aizveroties Baby Box durtiņām. 24 stundu laikā mamma atguva mazulīti. Taču šis arī bijis vienīgais gadījums – ir bijušas reizes, kad mātes interesējās par atstātajiem bērniem, taču tālāk nav veikušas nepieciešamās procedūras atstātā mazuļa atgūšanai, piemēram, DNS analīzes.

Bērna statuss ir atradenis tādos gadījumos, ja mazulim nav klāt pievienoti dokumenti. Ja tādi ir – tad zīdainim ir jāmeklē īstie vecāki.

Rēzeknes glābējsilītē atstāts divas dienas vecs mazulis; māte klāt pievienojusi zīmīti

Pirmdien plkst. 16.55 Rēzeknes slimnīcas glābējsilītē Baby Box ievietots bērniņš – 3,3 kilogramus smags puisēns, portālam Skaties.lv pastāstīja Rēzeknes slimnīcas valdes locekle Mārīte Geide.

Īsi pirms pieciem pievakarē nostrādāja glābējsilītes signalizācija, un slimnīcas personāls silītē konstatēja 3,3 kilogramus smagu puiku. Klāt bērniņam bija pievienota arī mātes zīmīte, kurā viņa norādīja bērniņa dzimšanas datumu – 20. februāris.

Pirmā glābējsilīte Latvijā izmantota drīz pēc tās atklāšanas

Latvijā pirmais Baby Box – vieta bērna dzīvībai – tika uzstādīts Rīgā, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas teritorijā, 2009. gada 8. septembrī. Otrā Glābējsilīte 2010. gada 8. oktobrī tika atklāta pie Liepājas Reģionālās slimnīcas. Trešais Baby Box – vieta bērna dzīvībai – 2011. gada 28. janvārī tika atklāts Daugavpils reģionālajā slimnīcā pie dzemdību nodaļas. Patlaban Latvijā ir izvietotas astoņas glābējsilītes.

Drīz vien pēc pirmās glābējsilītes atklāšanas 2009. gada 23. decembrī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā Baby Box tika ievietots pirmais bērniņš – puisēns. Persona, kura ievietoja bērnu Baby Box, atstāja zīmīti, norādot, ka bērniņš dzimis 20. decembrī. Viņa norādījusi gan bērna svaru, saņemtās potes un asins grupu, kā arī pievienojusi autiņbiksīšu komplektus un pudelītes ar ēdienu. Uzrakstīts bija arī zēna vārds – Kristians. Zīmītē nav atklāts iemesls, kālab bērns tiek atstāts Baby Box. Jau pēc nedēļas bērns nonāca pirmsadopcijas aprūpē ģimenē.

Jau pēc aptuveni diviem mēnešiem tajā pašā “silītē” tika ievietots nākamais bērniņš – 10 dienu veca meitenīte. Bērns bija saģērbts atbilstoši laika apstākļiem un viņam bija laba veselība. Persona, kura ievietojusi meitenīti Baby Box, nebija atstājusi nekādas ziņas par sevi vai bērna dzimšanu.

TOP komentāri

  • Ance
  • Kk
    +2 +2 0

    Kk

    Bet beernins jau nav vainiigs,ka naacis pasaulee,un netiek miileets..kaut kur jau ir jaadziivo vinjam,ikvienu beerninju var izaudzinaat par kaartiigu cilveeku!neatkariigi no taa,kaadi ir vinja vecaaki.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl