1 komentārs

Latvijā veiks vērienīgāko klimata datu analīzi valsts vēsturē. Pirmo reizi pētīs datus par aizvadīto pusgadsimtu un iegūtos rezultātus izmantos prognožu scenāriju izveidei par to, kā klimats Latvijā varētu attīstīties turpmāko 100 gadu laikā.

Klimats Latvijā pēdējo 20 gadu laiku kļuvis krietni siltāks. Garās sniegotās ziemas, kas agrāk ilga no novembra-decembra līdz pat martam, tagad kļuvušas daudz maigākas, biežāk vērojami atkušņi un, kā šogad, pavasaris arvien biežāk sākas daudz agrāk nekā tas bija pirms pāris desmitgadēm.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Lai novērtētu, cik ļoti klimats Latvijā ir mainījies un kā tas varētu attīstīties turpmāk, Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas dienests no pagājušā gada sācis apkopot un analizēt datus par temperatūras svārstībām, nokrišņiem un vēja virzienu un ātrumu par pēdējiem 50 gadiem. Pagaidām vispārīgi secinājumi jau ir veikti – ziemas kļūst īsākas un maigākas, vasarā vairāk intensīvu un pēkšņu nokrišņu, kas var radīt plūdus.

Šos laikapstākļus lielā mērā ietekmē Atlantijas okeānā veidojošies cikloni. Tāpēc Latvijā ir arī tik daudz apmākušos dienu. Attīstības scenāriji nākotnei var būt dažādi, tomēr galvenais kopsaucējs tiem ir viens.

Latvijas meteorologiem palīdzēs somu kolēģi. Analīzi veiks par atsevišķiem gadalaikiem. Rezultātā izstrādās ieteikumus valstij un pašvaldībām, ko varētu izmantot reģionu attīstības plānošanai. Klimata pārmaiņu rezultātā jau šobrīd ir vietas, kur laikapstākļi sagādā problēmas.

Attiecībā uz mežsaimniecību un lauksaimniecību pēdējos gados arvien biežāk zemnieki sūdzas par laikapstākļu sabojātām ražām. Mainās arī Latvijas augu un dzīvnieku valsts. Pētījuma rezultātā būs iespējams konkrētāk prognozēt, kuras kultūras te turpmākos gados varēs audzēt. Būtisku informāciju iegūs arī pilsētplānotāji. Tam, ka klimatam ir jāpielāgojas, piekrīt arī būvniecības jomas profesionāļi.

Pētījuma rezultāti un klimata nākotnes prognozes būs zināmas gada beigās. Šim nolūkam izveidos arī īpašu mājaslapu, kas būs pieejama ikvienam Latvijas iedzīvotājam, taču meteorologi jau šobrīd prognozē, ka nākotnē Latvijā kļūs siltāks un mitrāks.

Foto

Video

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Ienāc ar sociālo tīklu profilu vai ievadi savu vārdu

Esi pieklājīgs savos izteicienos. Viedokli argumentē. Raksti tikai tādu komentāru, kas pauž tavu viedokli vai ir noderīgs citiem portāla lietotājiem. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem komentēšanas iespēja liegta.

Lasi vēl