Latvija Fokusa dienā pret zādzībām no mājokļiem vērsīs uzmanību vasaras māju pasargāšanai

Pievienot komentāru
Latvija Fokusa dienā pret zādzībām no mājokļiem vērsīs uzmanību vasaras māju pasargāšanai
MĀRTIŅŠ ZILGALVIS/F64

21. oktobrī 26 Eiropas valstīs atzīmē Fokusa dienu pret zādzībām no mājokļiem. Latvijā šogad uzmanību vērš tam, kā pasargāt ziemas periodā ilgstoši bez uzraudzības atstātās vasaras mājas, vēsta TV3 raidījums “900 sekundes”.

Iestājoties aukstajam laikam, iedzīvotāji dodas prom no savām vasarnīcām un dārza mājām. Un to labprāt izmanto garnadži. Katru gadu Latvijā notiek ap 300 zādzību no vasarnīcām un dārza mājiņām. Un, lai arī to skaitam ir tendence samazināties, tās joprojām veido apmēram 10% kopējā zādzību no īpašumiem skaita.

Valsts policijas (VP) Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics

“Šī problēma ir aktuāla. Un, jāsaka godīgi, katru reizi, kad cilvēki ir pie mums, viņiem ir zināms pārsteigums, kādēļ tas tā ir noticis. Un tad, kad mēs veicam šīs pārrunas, tad parasti ir tā, ka cilvēks novembrī, novembra beigās savu mājokli atstāj, sagatavo to ziemai un praktiski vairs neparādās šajā mājoklī līdz pat martam, aprīlim. Un tad, protams, seka – tur jau nekā vērtīga, tikai darba instrumenti, bet, būsim godīgi, zagļi realizē visu tirgu.”

Ūdens sūkņi un plītis, nerunājot jau par kafijas aparātiem un zāles pļāvējiem – tam visam ir noiets “melnajā” tirgū. Dodoties prom, speciālisti iesaka ievērot vienkāršos noteikumus.

“Pirms dodamies projām, aizveram visas durvis ciet, logus pārbaudām, labāk aizkarus aizvelkam, lai kādam garnadzim nebūtu iemesls tur ar lukturīti ielūrēt iekšā un paskatīties, kas tur ir vērtīgs,” ieteica “Gjensidige Latvija” risku inženieris Juris Puriņš.

VP Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks policijas vārdā aicina cilvēkus iespēju robežās vienoties ar kaimiņiem, kuri pietiekami lielā skaitā arī ziemas mēnešos paliek dzīvot vasarnīcu rajonos, vienoties par to, ka viņi varētu pieskatīt arī blakus esošo īpašumu. Ik pa brīdim uzmest aci, vai kāda nevēlama persona tai nenoiet garām un to nepēta.

Lielākoties zagļi iekļūst vasarnīcās pa durvīm un logiem. Mūsdienās ir arī pieejami dažādi vērtīgi tehniskie risinājumi, piemēram, kustību detektori. Tāpat dūmu detektori, jo uguns apdraud vasarnīcas pat vairāk nekā zādzības.

“Protams, uguns ir numur viens. Kas tur būtu: krāsniņas vienmēr jāpārbauda, vai viss ir izdedzis, iztīrīt pelnus, aiztaisīt šīberi, pārliecināties, ka viss ir kārtībā. Otra lieta ir elektroinstalācija. Noteikti pievēršam lielu vērību, jo daudzas aizdegšanās ir tieši elektroinstalācijas bojājumu dēļ,” pastāstīja “Gjensidige Latvija” risku inženieris Juris Puriņš.

Ieziemojot vasarnīcu, no kontaktligzdām vajagot izraut visus kontaktus, kā arī pārliecināties par to, ka ūdens sistēmās nav ūdens. Turklāt gan policisti, gan apdrošinātāji iesaka ik pa laikam savu īpašumu apciemot. Jo mantas no vasarnīcām tiekot ne tikai iznestas, bet arī ienestas, lai tajās varētu pārziemot cilvēki bez noteiktas dzīvesvietas.