Latvijā ekstremālās svelmes dēļ brīvdienās stacionēti 38 cilvēki

0 Komentāru

Ne velti spēkā ir sarkanais brīdinājums par karstumu – slimnīcās ievietoti vairāki desmiti pārkarsušo, savukārt neapdomīga peldēšanās vairākos gadījumos beigusies ar slīkšanu, vēsta TV3 Ziņas.

Gada garākā diena var izrādīties arī gada karstākā. Diemžēl centieni atveldzēties jau prasījuši vairākas dzīvības.

Karsti pirmdien, 21. jūnijā, ir pat ēnā. Apstākļi, kad meteorologiem tieši temperatūras dēļ jāizsludina sarkanais brīdinājums, ir reta parādība. Biežāka problēma mūsu reģionā ir apkures grūtības, tāpēc nav pārsteigums, ka publiskie dzeramā ūdens punkti vai tā pati ēku arhitektūra nav pielāgota šāda karstuma viļņa pārlaišanai.

Sistēma, kad ar krāsām apzīmē laikapstākļu radīto bīstamību, ieviesta vien pirms gada, tāpēc karstuma dēļ visaugstākais – sarkanais brīdinājums – izmantots gaužām reti. Bet ar to cer vienkāršoti cilvēkiem likt saprast, ka sasniegts visaugstākais risks, attiecīgi – piesardzībai jābūt adekvātai.

Ekstrēmā svelme nozīmē, ka gaiss iesilst un stabili turas virs 30 grādu atzīmes. Sestdien no pārkaršanas slimnīcās nonāca 18, svētdien – vēl 20 cilvēku. Un nebūt ne visi atradās riska grupās, ko mediķi lūdz pastiprināti saudzēt.

Agrita Vītola, VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas priekšniece

“Nav jābūt gados vecākam cilvēkam vai ar hroniskām saslimšanām. Nepietiekami ievērojot pamatnoteikumus – šķidrumu, visu dienu neuzturēties tiešajos saules staros, neveikt fizisku darbu… Šajos gadījumos tas nav tikai diskomforts vai sūdzības, bet jau samaņas traucējumi, šķidruma zaudēšana, ģīboņi. Nepieciešama papildus izmeklēšana un ārstēšanās ārstniecības iestādē.

Mediķu galvenais secinājums ir, ka cilvēki par maz lieto ūdeni. Slāpju sajūtu nedrīkst gaidīt. Dzeramais gan jānodrošina pašiem. Rīga šovasar solījusi uzstādīt sešus dzeramā ūdens krānus. Pagaidām darbojas tikai viens.

Diemžēl brīvdienu statistika liecina, ka pieaugušie ne vien aizmirst parūpēties par sevi, bet apdraud arī mazākos. Bērnu termoregulācija vēl nav nostiprinājusies, tāpēc ēna, cepure un ūdens ir dzīvībai svarīga kombinācija.

“Tas, ko redzam, ka cietušo vidū ir bērni. Redzam, ka ir situācijas, kad tikai daļēji ievēro piesardzību. Piemēram, uzliek galvassegu un ilgu laiku atrodas saulē, maz padzeras. Ir jāievēro visi noteikumi, lai nebūtu bērniņam veselības traucējumu un jāpiesaista NMPD mediķi,” skaidro Vītola.

Arī glābējiem nedēļas nogale bijusi darbīga. Karstums dzen veldzēties pie ūdens, bet tur – neuzmanība maksā dārgi.

Brīvdienās no ūdens izcelti trīs pieaugušie. Šosezon pavisam kopā jau 11 cilvēki.

“Ir daudz izsaukumu, jo cilvēki neuzmanīgi rīkojas ar peldlīdzekļiem – bērns ienests upē uz matrača. Par laimi, izpeldēja pats. Carnikavā cilvēku ienesa jūrā piepūšamā laivā. Brauca garām cilvēki ar kuteri un palīdzēja. Cilvēkam paveicās. Bet kopumā bezatbildība, pārgalvība, viena no raksturīgākajām iezīmēm šobrīd,” stāsta VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas priekšniece.

Tāpat glābēji atgādina, ka mežos izsludināts uguns nedrošais periods, bet arī pie mājām karstums un sausums ir pateicīgi apstākļi, lai pat grils radītu apdraudējumu.

“Pat ar dzirksteli pietiek, lai nepārsviestos uz lietām, kas var aizdegties,” brīdina VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas priekšniece.

Karstums turēsies līdz pat Līgo dienai, kad gaiss var iesilt pat līdz +35 grādiem. Pēc tam gan atkāpsies, nesot līdzi pērkonu un negaisus.

0 Komentāru