Latvijā dzīvojošie Krievijas pilsoņi aktīvi balso par “Putina konstitūciju”

5 komentāri

Trešdienas vakarā Latvijā noslēgusies balsošana par izmaiņām Krievijas Federācijas pamatlikumā. To aktīvi izmantojuši arī šeit dzīvojošie kaimiņvalsts valsts piederīgie.

Iepriekšējā balsošana par grozījumiem Krievijas Konstitūcijā, kas būtībā paredz pagarināt pilnvaru termiņu pašreizējam prezidentam Vladimiram Putinam līdz pat 2036. gadam, sākās jau pagājušajā nedēļā. Vēlēšanu iecirknī Krievijas vēstniecībā Latvijā vēlētāju aktivitāte bijusi liela. Arī trešdien referenduma dienā jau īsi pirms pulksten astoņiem sāka veidoties rinda.

Latvijā par grozījumiem Konstitūcijā Krievijas pilsoņi varēja nobalsot piecos iecirkņos. Rīgā, Liepājā un Daugavpilī. Savukārt tiem, kas kādu iemeslu dēļ nevarēja ierasties vēlēšanu iecirknī, tika organizētas speciālas mobilās brigādes, kas ieradās vēlētāju dzīvesvietās. Vēstniecības vēlēšanu komisijas vadītājs stāsta, ka šī tautas nobalsošana esot raisījusi lielu Krievijas valstspiederīgo atsaucību.

“Iepriekšējās dienās Rīgā balsošana norisinājās divos iecirkņos, iedzīvotāju aktivitāte ir pietiekami liela. Visas dienas garumā izbraukuma brigādes dodas pie vēlētājiem ar aizzīmogotām urnām un novērotājiem. Tāda pati situācija ir Liepājā un Daugavpilī. Astoņos vakarā visi iecirkņi būs slēgti, sāksies balsu skaitīšana, tad sūtīsim rezultātus uz Maskavu, mums ir arī novērotāji no Maskavas,” stāsta Vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Vadims Vasiļejevs.

Šodien pie Krievijas vēstniecības Latvijā sastaptie vēlētāji norādīja, ka balsojuši par izmaiņām konstitūcijā, jo atbalsta Kremļa politiku.

“Ir vietas, kur konstitūcijā ir nepieciešamas izmaiņas. Skatos pa televīziju, Solovjovu skatos, man tas viss patīk, es viņiem pilnībā piekrītu, viņu politikai un uzskatiem par pasaules kārtību, tāpēc arī atnācu nobalsot.  Padomju Savienībā bija labi, bija darbs, viss notika, tagad jūs redzat, kas šeit ir, nekā. Es nevēlos, lai tur būtu tāpat,” norāda vēlētājs Sergejs.

Jautājums gan, cik leģitīmi un caurskatāmi būs noritējusi tautas nobalsošana, visticamāk, paliks neatbildēts, taču skaidrs, ka lielākais vairākums Krievijas Federācijas pilsoņu būs atbalstījuši grozījumus, kas faktiski padara Putinu par prezidentu uz mūžu. Turklāt nobalsošana juridiski nav pat nepieciešama, lai parlamenta apstiprinātie un Putina parakstītie konstitūcijas grozījumi stātos spēkā, tā jau izdrukātā veidā ir pieejama Krievijas grāmatnīcās. Taču Kremlis vēlas stiprināt savu leģitimitāti un nospraudis mērķi, lai tos atbalstītu vismaz 70% vēlētāju.