Latvijā dzīvo teju 22 000 cilvēku ar garīgā rakstura traucējumiem; sabiedrībā aizvien valda daudz aizspriedumu

8 komentāri
Latvijā dzīvo teju 22 000 cilvēku ar garīgā rakstura traucējumiem; sabiedrībā aizvien valda daudz aizspriedumu
Ilustratīvs foto. (ANDRIUS UFARTAS, F64)

Trešdien Starptautiskajā garīgās veselības dienā sākusies arī cita sociālā kampaņa. Tās nosaukums: “Cilvēks, nevis diagnoze”. Tās mērķis ir veicināt to cilvēku iekļaušanu sabiedrībā, kuriem ir garīga rakstura traucējumi. Cilvēki, kuri ārstējas no šizofrēnijas vai depresijas bieži par to kaunas pat runāt, baidoties no sabiedrības aizspriedumiem. 

Latvijā dzīvo teju 22 000 pilngadīgu cilvēku, kuriem ir dažāda smaguma garīga rakstura traucējumi. Diagnožu loks ir plašs – šizofrēnija, demence, intelektuālā atpalicība, taču pie garīgām saslimšanām pieder arī depresija un veģetatīvā distonija. Daudzas no šīm kaitēm pietiekami labi padodas ārstēšanai un cilvēks spēj iekļauties sabiedrībā, tādēļ svarīgi kliedēt dažādus sabiedrībā iesakņojušos mītus.

“Cilvēks ar garīga ar rakstura traucējumiem nav bīstamāks sabiedrībai, varbūt tikai 3% no agresijas notikumiem ir saistīti ar cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem. Jā, tā varbūt kādreiz ir nopietna psihiatrijas problēma, mūsu ikdiena, bet to nedrīkst attiecināt uz visiem, un mēs nevaram baidīties. drīzāk baidās tas cilvēks, viņš jūtas nedrošs un aizskarts,” norāda Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra psihiatrs Māris Taube.

Latvijā vēl tāls ceļš ejams līdz tai sabiedrības izpratnei, kāda vērojama Rietumvalstīs – tur cilvēkus ar garīga rakstura traucējumiem neuzskata par ko neparastu, bet jau bērnudārzā un skolā tiek veidota iekļaujoša vide, nevienu neizstumjot.

“Ikvienam cilvēkam šajā sabiedrībā ir vieta, mēs esam dažādi, un tas ir normāli, katram ir savs spēju līmenis, mēs izskatāmies dažādi un starp mums ir cilvēki garīga rakstura traucējumiem, nav tā ka viņu mūsu vidū nebūtu, viņi ir, un viņiem tāpat kā mums ir savas cerības un sapņi,” pauž biedrības “Latvijas Kustība par neatkarīgu dzīvi” vadītāja Inga Šķestere.

Latvijā pieklibo dažādi pakalpojumi, kas saistīti ar rehabilitāciju, fizioterapiju, tāpat nav pietiekami plaši pieejami tā saucamie dienas centri, kuros cilvēki ar garīgām saslimšanām tiek nodarbināti un aprūpēti, kamēr viņu tuvinieki ir darbā.

“Mums sabiedrībā ar invaliditāti ir vairāk nekā 20 000, bet institūcijās dzīvo pie 5000, tas nozīmē, ka ļoti liela daļa dzīvo mājās, ļoti daudzi – četrās sienās, kur nav iespēju, tie, kas aprūpē šos cilvēkus, ir izstumti no sabiedrības,” saka labklājības ministrs Jānis Reirs (JV).

Latvijā sākts deinstitucionalizācijas process, kura mērķis ir panākt, lai cilvēki ar garīgām saslimšanām vairs nenonāk ilgstošas sociālās aprūpes centros, bet turpina dzīvi sabiedrībā.